Mehmet Akif Ersoy'un Safahatta anlam ve telmih olarak kullandığı hadislerin incelenmesi
A study of hadith used of meanings and hintings by Mehmed Akif Ersoy in 'Safahat?
  1. Tez No: 274093
  2. Yazar: YAVUZ HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tezimizin amacı, Milli Şâirimiz Mehmed Âkif ERSOY'un, şiirlerini topladığı eseri olan ?Safahat?ta yer alan hadisleri incelemek ve değerlendirmektir.Araştırmamız, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi ve amacı, seyri, metodu ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde Mehmet Âkif ERSOY'un hayatı ve eserleri kısaca anlatılmıştır.İkinci bölümde Safahat'ta anlam itibariyle doğrudan Hz. Peygamber'e (s.a.v.) atfedilen hadisler ele alınmıştır. Bu bölümde 16 konuda hadis tesbit edilmiş ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Üçüncü bölümde hadis olduğu ilk bakışta belli olmayan, telmih yoluyla Âkif'in işaret ettiği hadisler incelenmiştir. Bu bölümde de 15 hadisin kaynak tesbiti ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Hadisler tesbit edilirken, öncelikle Kütüb-i Tisa diye bilinen dokuz hadis kitabı esas alınmıştır. Bunlarda bulunamayan hadisler diğer kitaplarda araştırılmıştır. Değerlendirme aşamasında ise, önce o hadisle ilgili yapılan değerlendirmelere değinilmiştir. Daha sonra hadisin senedindeki râviler incelenmiş ve hadis hakkında sıhhat değerlendirmesi yapılmıştır.Sonuç bölümünde de Mehmed Âkif'in hadisleri kullanımındaki tutumuna değinilmiş ve kendisinin bu konuda çok titiz davranmadığı, bazı zayıf ve uydurma rivâyetlere de yer verdiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze and evaluate the Hadis items is Safahat in which our national poet Mehmet Akif Ersoy compiled his poems.The research consists of one introduction, three development, and one conclusion paragraphs. In the introductory paragraph information is given about the subject, importance, progress, method and resources of the research.In the first development paragraph Mehmet Akif Ersoy?s life and works are briefly mentioned.In the second development paragraph, Hadis items which are directly attributed to Prophet Muhammad (s.a.v.) are pointed out. 16 Hadis items are scrutinized in this part, and they are located and evaluated through the resources.In the third part Hadis items which are not recognized as Hadis at first sight, but Mehmet Akif Ersoy points out via the method of allusion are mentioned. In this part 15 Hadis items are scrutinized, and they are located and evaluated through the resources.Nine Hadis books, also known as Kütüb-i Tisa, were based on while determining the Hadis items. Those that could not be found in Kütüb-i Tisa were looked up in other books. Subsequently, râvis, who narrated and transmitted the Hadis items in their purest forms, were examined, thereby enabling a healthy judgment of authenticity of the Hadis items.In the conclusion part, Mehmet Akif Ersoy?s attitude towards using Hadis items was studied and it was seen that he did not deal with it in a meticulous way and that he even made use of weak and made-up rumors.