1980 sonrası Türk sinemsının politik ve toplumsal dönüşümü ve darbeyle hesplaşma filmleri 'üç film üç hesaplaşma'
Political and social transformation and post-turkish cinema in 1980 coup settlement films 'Three three film settlement'
- Tez No: 274092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yedinci sanat olarak adlandırılan sinema toplumdan ve toplumsal olaylardan soyutlanamayacak bir alandır. Tarihi incelediğimiz zaman sinemanın her zaman bir ideolojik araç olarak kullanıldığını ve bunun özellikle egemen sınıflar açısından en ezici haliyle uygulandığını görmekteyiz. Bu nedenle tezimizde Türkiye sınıf mücadelesi açısından kritik bir dönem olan ve daha sonrasında yeni Türkiye'nin şekillenmesinde eşik oluşturan 1980 Askeri Darbesi sonrası değişen toplumsal ve politik yapı içinde sinemanın nasıl konumlandığını ele aldık.1980 sonrası sinemanın politik ve toplumsal değişimini ele almak kaydıyla ?ideoloji? kavramı üzerinde durulan bu çalışmada sonuç olarak sınıflı toplumlarda ideolojinin egemenlerin ideoloji'si olduğu ve sinemanın rotasının da daha çok sermaye ve egemen güçlerin potasına çevrildiğini söyleyebiliriz. 80 sonrası sinema toplumdan ve toplumsal-politik olan her şeyden soyutlanmıştır. Bu bilinçsizce, kendiliğinden gelişen bir süreç değildir. Yükselen eşitlik ve özgürlük mücadelesi karşısında ideolojik ve kültürel hegemonyasını yitiren devlet ordu eliyle bunu yeniden tesis etmeye çalışmıştır. sinema da bu süreçte payına düşeni almıştır.1980 sonrası sinemada ele alınan konularda; kadın, göç, arabesk üçlemesi ön plandadır. Siyasal filmler ise bir elin parmaklarını geçemeyecek kadar azdır. Baskılar, sonsür, oto sansür ve apolitikleşme sürecinin etkisiyle ötelenen muhalif filmlerin yapımı 1986 yılını beklemiştir. Ancak bu filmlerde de tam bir politik içerik söz konusu değildir. Toplumsal ilişkilerin içine bir zehir gibi akan yabancılaşma, değişim ve rekabet bu filmlerde de göze çarpmaktadır. İncelemesini yaptığımız üç filmde 1980 darbesiyle sinemanın hesaplaşamadığı ve sınıfta kaldığının altını çizmeye çalıştık. Birinci ve ikinci bölümde bunu nasıl bir teorik zeminde inceleyeceğimizi ve tarihsel arka planını ele aldığımız çalışmada filmleri ise Marksist Çözümleme yöntemi ile inceledik.
Özet (Çeviri)
The seventh art called cinema community and social events no isolated field. Date reviewed when the film is always an ideological tool used and the especially the ruling classes of the most overwhelming as it is applied to see that. Therefore, our thesis Turkey of class struggle in terms of a critical period and after that a new Turkey in shaping the threshold by 1980 military coup after the changing social and political structure in the film how positioned we discussed.To address political and social change in the cinema after 1980 provided that“ideology”as a result of class societies, this study focused on the concept of ideology is the ideology of the rulers and the film route has translated into more capital and can say that pot of sovereign powers. After 80 films in the society and above all, isolated from the social-political. This is the unconscious, is not a spontaneous process. The struggle for equality and freedom in the face of rising ideological and cultural hegemony of the military who lost their government tried to rebuild it with his hand. this process has taken its share of films.Taken up the post-1980 cinema, women, migration, arabesque trilogy in the foreground. Political films so small as to not exceed the fingers of one hand. Prints, censorship, the process of self-censorship and apolitical shifted due to the construction of oppositional films, waited for the year 1986. However, in these films, there is apolitical content. Flowing like a poison into the alienation of social relations, change and competition in these films are outstanding. Our review of the three film cinema no settlement 1980 coup and tried to draw the bottom of your stay in the classroom. The first and the second part, how you do it in a theoretical study on the ground sexamina and films have dealt with the historical background of the method was determined by a Marxist analysis.