İslam Hukukunda faizin illeti ile ilgili ihtilaflar
The conflicts about the reason of interest in Islamic Law
  1. Tez No: 274122
  2. Yazar: SELİM ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmamız bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır.Giriş bölümünde ?İslam Hukukunda Faizin İlleti İle İlgili İhtilaflar? konusunun öneminden, amacından, yönteminden, kavramsal çerçevesinden, sınırlandırılmasından ve sunulmasından bahsettik.Birinci bölümde faizin mahiyetini, tanımını, kısımlarını, kar ve kira ile olan mukayesesini ve tarihçesini ele aldık. Ayrıca beşeri sistemlerdeki faiz konusuna değindik.İkinci bölümde Kur'an'da faiz konusunu, sünnette faiz konusunu, sahabe döneminde faiz konusunu ve İslam bilginleri arasında faiz konusunu ele aldık. Ayrıca faizin yasaklanma sebeplerini izah ederek onun ekonomik ve sosyal hayattaki olumsuz etkilerine değindik.Üçüncü bölümde ise öncelikli olarak ?illet? kavramını fıkıh bilimi açısından bir değerlendirmeye tabi tuttuk. Daha sonra faizin illeti ile ilgili genel anlamda mezheplerin, özel olarak bazı âlimlerin görüş ve düşüncelerini ele aldık. Yine bu bölümde faizle ilgili ortaya çıkan yeni ve farklı yaklaşımlardan bahsettik.Son olarak tüm bölümlerde ayrı ayrı ele aldığımız konuların sentez ve değerlendirmesini sonuç bölümünde gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction, three chapters and a conclusion.In introduction, we dealed with the importance of the subject of ?the Conflicts about the Reason of Interest in Islamic Law?, of its object, method, conceptual frame, definition and presentation.In Chapter one, we dealed with the nature of interest, its definition, sections, comparison with benefit and rental, and its history. In addition, we mentioned the interest in human systems.In Chapter two, we talked about interest in the Qur?an, in Sunna, in the period of Sahaba (the companions of the Prophet) and among the Islamic scholars. Furthermore, we mentioned the reasons of prohibition of interest, and negative effects of interest in economic and social life.In Chapter three, first of all, we evaluated the concept of ?interest? according to fıkh science. Secondly, we dealed with the viewpoints and ideas of (generally) the religious sects and (in private) some scholars about the reason of interest. Thirdly, we talked about the new and different approaches related with interest which are recently occured.Finally, we realized the synthesis and evaluation of the subjects -mentioned separately in all chapters- in conclusion part.