Uluslararası iş bölümü ve Gaziantep tekstil sektörü
International division of labour and Gaziantep textile sector
  1. Tez No: 274134
  2. Yazar: BÜLENT KAYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Gaziantep, Türkiye'nin geleneksel sanayi bölgelerine ilaveten ortaya çıkan ve göreli bir gelişme temposu yakalayan Anadolu kentlerinden birisidir. Özellikle tekstil alanındaki gelişme dikkat çekicidir. Kentteki deneyim birikimi, hammaddeye yakınlık ve coğrafi avantajların getirdiği ticaret yaşantısının başını çektiği dinamiklerin 1980 sonrası süreçte yaygınlaşan dışa açılma ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan durum araştırmaya değer bir görünüm sunmaktadır. Bu gelişmenin uluslararası iş bölümü çerçevesindeki temel yaklaşımlar bağlamında değerlendirilmesi ve kentin izlediği gelişme çizgisinin incelenmesi kent ekonomisinin geleceği hakkında tespitlerde bulunma imkanı sağlayacaktır.Bu çalışma, genel hatlarıyla Gaziantep tekstil sektörünün uluslararası sistemle bütünleşmesine dair bir çözümlemeyi içermektedir. Bu çözümlemeye dayanak oluşturmak için kentin iktisadi tarihi ve mevcut iktisadi durumu kısaca ifade edilmiştir. Çalışmanın kuramsal alt yapısı, esnek uzmanlaşma, düzenleme okulu, dünya-sistemleri ve küresel meta zincirleri yaklaşımlarının kent gelişimini ne ölçüde açıklayabildiğini incelemeye dönük olarak kurgulanmıştır. Çalışmanın özünü Gaziantep tekstil sektörünün 1980 sonrası gelişimi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gaziantep is one of the Anatolian cities which reach a relative pace of progress, emerging in addition to traditional industrial areas of Turkey. Especially progress in textiles sector is remarkable. The situation occurred by trade-led dynamics which is brought by experience accumulation, easy access to raw materials and geographical advantages combined with growing liberalisation in post 1980 period, is worth to examine. Explaining this progress in the context of main theories related with international division of labour will provide incentives to make inferences about the economy of the city.This study, in general, includes an analysis about integration of Gaziantep textile sector to international system. As a basis to this analysis, economic history and current economic situation have been expressed briefly. Theoretical sub-structure of the study has been organised to discover to what extent the flexible specialization, regulation school, worls-systems and global commodity chains reveal the progress of the city. The core of the study, however, is the post 1980 progress of Gaziantep textile sector.