Kütüphane kaygısı: Bilkent Üniversitesi lisans öğrencileri üzerine bir çalışma
Library anxiety: A study on Bilkent University undergraduate students
- Tez No: 274135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜRDAL TAMDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Üniversite kütüphanelerinde lisans öğrencileri için etkili bilgi sistemlerinin tasarlanabilmesi, bilgi kaynak ve hizmet gereksinimlerinin belirlenmesi yanında, onların kütüphane hizmetleri, bilgi kaynakları ve genel anlamda kütüphane kullanımı ile ilgili fikir, algı ve düşüncelerinin de saptanması büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerin kütüphane kullanımında duydukları ya da duyabilecekleri negatif duygulardan oluşan kütüphane kaygısını en aza indirgemek, kütüphanelerin temel amaçlarından biri olmaktadır.Kütüphane kaygısı; kütüphane kaynaklarından ve hizmetlerinden yararlanılarak yapılması gereken bir araştırmanın ya da genel olarak kütüphane kullanımının, belli başlı unsurlara (personel ile ilgili engeller, duygusal engeller, kütüphane yapısı ile ilgili engeller, kütüphane bilgisi ile ilgili engeller ve mekanik engeller) karşı duyulan çekinme, endişe ve korku nedeniyle gerçekleştirilememesi durumudur. Araştırmamız ise, şu temel varsayım üzerinde inşa edilmiştir: ?Personel ile ilgili engeller, duygusal engeller, kütüphane yapısı ile ilgili engeller, kütüphane bilgisi ile ilgili engeller ve mekanik engeller nedeniyle üniversite öğrencilerinde kütüphane kaygısı oluşmaktadır?.Tezde, Türkçe mesleki literatürde ilk kez ele alınan ?kütüphane kaygısı? olgusunu tanımlamaya yönelik teorik bilgi yanında Bilkent Üniversitesi lisans öğrencilerinin baz alındığı Kütüphane Kaygısı Ölçeği anket olarak uygulanmış ve elde edilen veriler irdelenmiştir. Hipotezimiz, tezimizde, teorik ve pratik düzeyde toplanan bilgiler ile sınanmış ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to design effective knowledge systems for undergraduates in university libraries it is vital to spell out, in addition to their needs of information sources and services, their ideas, perceptions, and thoughts about library services, information sources, and library use in general. In this vein, one of the main goals of libraries is to minimize the library anxiety that is borne out of pessimistic feelings students do have or may have in using the library.Library anxiety is the state of shyness, worry, and fear (due to some fundamental reasons such as barriers with staff, comfort with the library, knowledge of the library, and mechanical barriers) encountered when one is doing research by means of the library sources or services, or is generally simply using the library. Our investigation is built on a key hypothesis: ?Due to barriers with staff, affective barriers, comfort with the library, knowledge of the library, and mechanical barriers university students have library anxiety?.This thesis studied both the theoretical knowledge oriented toward ?library anxiety,? a first in Turkish professional literature, and the Library Anxiety Scale questionnaire data coming from users who are Bilkent University undergraduates. Our hypothesis has been tested and supported in this thesis by way of accumulated theoretical and practical knowledge.