Platonda kavram ve gerçeklik
Concept and reality in plato
  1. Tez No: 274351
  2. Yazar: FATMA TAKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SUBHİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Platon'da Kavram ve Gerçeklik? adlı tezimiz dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümü olan giriş'te, Platon'un hayatı ve eserleri gözden geçirilerek hangi dönemde hangi dialogları yazmış olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.Tezin ikinci bölümünde Platon'da mantık bilgi ve gerçeklik anlayışını açıklığa kavuşturmak için bilgi- inanç arasındaki ayrımın ne olduğuna, algının bilgi içerisinde yerinin olup olmadığına bakılmıştır. Burada amaç Platon'un ele aldığı bilgi teorisini dönemin filozofları ile karşılaştırarak doğruluğunu ve yanlışlığını kanıtlamaktır. Doğru yargının ve yanlış yargının bilgi olma iddiasındaki yerine değinilerek bu bölüm sonlandırılmıştır.Tezin üçüncü ve dördüncü bölümünde ise gerçeklik üzerine genel bir bilgi verildikten sonra Platon'un gerçeklik üzerine düşünceleri ele alınmıştır. Platon yanlış olan bir yargı üzerine akıl yürütmelerine üçüncü bölümde de geniş bir biçimde değinilmiştir. Platon'da gerçeklik ve görünüş neyi ifade eder ve bizi doğru bilgiye ulaştıran yöntem ile ne gibi bir ilişkisi vardır ve gerçek olanın idealar kuramı ile bağlantısını nasıl sağlamıştır gibi konulara değinilmiştir. Platon'un felsefesinde önemli bir yere sahip olan önermeler ile ilgili görüşleri bu bölümün sonunda kendi eserinden alınan bir takım alıntılarla ortaya konarak incelenmiştir. Burada asıl amaç ise; oluşturulan önermelerin Sofistlerin düşüncesinden farklı olduğunu ispatlamak ve Platon'un önermeler üzerindeki düşüncesinin Aristoteles'ten ayrı olduğunu ortaya koymaktır.Sonuç bölümünde elde edilen bulgular Platon'un kavram, gerçeklik ve mantık anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled as ?Concept and Reality in Plato? consists of four main parts. In entry which passing to the first part, we have tried to explain in which period and what dialogues Plato wrote in the introduction part.In the second part of the thesis, it has been studied that what the distinction is between knowledge and belief and whether understanding has a place within the knowledge to make reason, knowledge and truth clear. The aim is to prove both right and wrong sides of knowledge theory Plato handled comparing to the philosophers of the period. This chapter has been finalized by dealing with the place of the right and wrong interpretation assuming the knowledge.In the third and fourth chapter, having given some general information over reality, Plato?s views on truth have been analyzed. We have also elaborated on Plato?s judgements on wrong ideas in detail in this chapter. Such issues as what reality and appearance mean for Plato, what relationship they have with the method reaching us to true knowledge and how they provide the relationship between reality and the Ideas theory have also been dealt with. Plato?s views on propositions which have an important place in his philosophy have been studied in parallel with certain quotations taken from his own work at the end of this chapter. The main goal, here, is to prove that the propositions are different from those of Sophists? and to state that his views on propositions are different from those of Aristotle?s.The findings reached in the conclusion part have been evaluated under the framework of Plato?s understanding of concept, reality and reason.