Tanzimat'tan Cumhuriyete Türkiye'de değişen gençlik hareketleri ve Milli Türk Talebe Birliği deneyimi (1916-1980)
Changing youth movements from Tanzimat to Republic at Turkey and experience of National Turkish Student Assocation (Milli Türk Talebe Birliği) (1916-1918)
- Tez No: 274459
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 826
Özet
Türkiye'deki Gençlik Hareketleri, Türkiye'nin dünya sistemindeki yerinden ayrı olarak değerlendirilemez. Türkiye'nin dünya sistemi ile kurduğu ilişki, ülkenin içyapısındaki yönetim anlayışını belirler. Bu çerçevede Türkiye'deki Gençlik Örgütlenmeleri sadece Türkiye'deki düzenin değil, dünya düzeninin de yansıması olurlar. Türkiye'nin en uzun ömürlü ve en kurumsal Öğrenci Örgütü olan Milli Türk Talebe Birliği'nin incelenmesi bu çizilen çerçeveyi anlamamızı sağlayacak temel kavrayışlar sağlar.1916-1980 yılları arasında bir dönem on yıla yakın kapalı kalan örgütün ellibeş yıllık tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş, ulus-devlet inşası ve Soğuk Savaş dönemleri boyunca geçirdiği sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal atmosferini belirleyen düşünce dünyasını ve uygulamalarını yakından incelememize olanak sağlar. Araştırmamızda teorik çerçeve olarak Michel Foucault'nun çalışmaları kaynaktır. Foucault'nun mevcut iktidar tanımlarını aşan ve onları daha anlamlı bir düzleme çıkartan yaklaşımı, araştırmamızda iktidar üzerine geliştirici eleştiriler yapmamıza imkan verir.İktidar üzerinden yapılan inceleme, Türkiye'den hareketle örgütler, toplumlar ve devletler arasında yerel ve uluslararası olmak üzere dünya sistemi bağlamında karşılaştırmalar yapmayı sağlar. Bu çerçevede MTTB merkezinden hareket eden araştırmamız, Türkiye'nin kuruluşundan günümüze yerleşikleşen, dönüşen ve dünya sistemine eklemlenen iktidar ilişkileri üzerine derinlikli bir analiz sunar.
Özet (Çeviri)
Youth Movements in Turkey, can not being understand without understanding place of Turkey in World System. The relations with World System that Turkey has been established, is making the management perspektive of Turkey. In this view, Youth Organizations in Turkey, is not only part of system of Turkey, also part of system of World. So, research and reading the longest life and the most powerfull Youth Organization in Turkey which is Mili Türk Talebe Birliği (National Turkish Student Assocation), can help and give us some basic understanding lines to explain this perspektive that we said before.Between years of 1916-1980, organziation, that in this period about ten years closed, let us to research social, economical, cultural and political atmosphere which has been determinationed by thought?s world and applications in foundation term of Turkey Republic, nation-state building term and Cold War period. Teorical source of our research is Michel Foucault?s works. Foucault?s works and his approach let us pass over present power definitions and make them more meaningful, also give us possibility to improve ideas of power.Study of power on Turkey, afford us making comparisons between organizations, communites and states in world system context as local or international. According to this, research that focusing on NTSA (MTTB), has been presented depth analysis on power relations that building, changing and articulationing to world system from establishment of Turkey to today