Uluslararası pazarlamada bayi oluşturma ve bayi yönetimi
Managing and selecting distributors in international marketing
  1. Tez No: 274522
  2. Yazar: COŞKUN ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Malların ve hizmetlerin üretim amacı insanların tüketimine sunmaktır. Bu işlevi yerine getirmek dağıtım kanalının görevidir. Dağıtım kanalının üretim endüstrisindeki rolü, ürünlere katma değer katarak satmak ve bir kazanç yaratmaktır. Uluslararası pazarlamada dağıtım kanalında yer alan aracıların seçimi özellikle rekabetin yoğun olduğu günümüzde daha önemli hale gelmiştir. Bayi seçimi ve yönetimi konusunda uygulama temelli araştırmaların sayısı çok azdır. Buna karşılık, dünya ticaretinde büyük payı olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) ve diğer firmaların; uluslararası pazarlamada bayi oluşturma ve bayi yönetimi konusunda alternatif bakış açılarına ve araştırmalara ihtiyaçları vardır. Bu çalışma bu tür firmalara uluslararası çevrede bayi seçimi ve yönetimi konusunda alternatif bir bakış açısı sağlamaktadır.Türkiye'deki firmaların birçoğu, iyi bir üretim kalitesine sahip olmalarına rağmen pazarlama ve uygulamaları konusunda yeteri kadar başarılı olamamışlardır. Türkiye'de bu konuda dünyadaki diğer firmalarla etkili bir şekilde rekabet edebilen firmaların sayısı çok azdır. Bunun sebebi sanayicilerin pazarlamanın önemine yeteri kadar dikkat etmemeleridir. Üreticiler pazarlama teknikleri geliştirmektense daha çok üretim odakli bir tutum sergilemektedirler. Uluslararası pazarlamada bayi oluşturma ve bayilerin yönetilmesi üretim yapan ve küresel ortamda rekabet eden firlamaların dikkatle üzerinde durmaları gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
The aim of producing goods and services is to present them for consumption. To fulfill this function is the task of distribution channels. The role of distribution channels in the manufacturing industry is to sell products by adding value to them and make a profit. Selecting distributors has become an important issue in international supply chain management, particularly in the current competitive environment. There are a few application-based researches regarding selecting and managing dealers. However, small and medium-sized enterprises (SME?s) which have a large portion in the world trade and other firms need alternative viewpoint and various researches in selecting a distributor and managing in the international environment. This research provides an alternative perspective for small and medium-sized enterprises in selecting and managing distributors in the global market.Despite having a good production quality, many of the companies in Turkey, have not been successful enough in their marketing practices. The number of enterprises which can compete in international markets is still not very many in Turkey. One reason is because the industrialists do not pay enough attention to the importance of marketing. Manufacturers are more focused on the production-oriented implementations rather than developing marketing techniques. Managing and selecting new distributors is important issue, particularly for manufacturers who operate and compete in the global business