Kriz dönemlerinde bankacılık sektöründe pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi
Development of marketing strategies in times of crisis in the banking sector
  1. Tez No: 274521
  2. Yazar: SELİM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkiye, konum itibarıyla fırsatların ve tehditlerin bir arada olduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Bu coğrafyada savaş, ihtilal, siyasi kriz, demokratik anlayışın tam olarak benimsenmemiş olması gibi durumlar tehditleri; Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması, teknolojik alt yapısının olması, özellikle komşusu olan Ortadoğu coğrafyasında zengin yer altı kaynaklarına sahip ülkelere yakın olması gibi durumlar da Türkiye ve Türkiye'deki işletmeler açısından fırsatları oluşturmaktadır.Türkiye'nin bulunduğu riskli coğrafyada Türkiye'deki işletmelerin, özellikle de bankacılık sektörünün, risk yönetimine gereken önemi en üst seviyede vermeleri gerekir. Türkiye'de 2001 yılında yaşanan kriz, finans sektörünün yapısını değiştirmiş bu dönemde birçok banka sistem dışına alınmıştır. 2001 krizi, Türkiye'de bankacılık sektöründe etkin risk yönetimi uygulanmamasının bir sonucudur. Bankalar etkin risk yönetimi uygulayarak krizin maliyetini azaltabilirler. Krizin maliyeti, bankaların batması, zarar etmesi veya kârlarının azalması şeklinde ortaya çıkabilir.Kriz dönemlerinde, bankacılık sektöründe pazarlama stratejilerinin geliştirilebilmesinin ilk koşulu, etkin risk yönetimi uygulamaktır. Türkiye'de yaşanan 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri, Türkiye ve Türk bankacılık sektörü açısından çok ağır bir tecrübe olmuştur. Bu ağır tecrübe, 2008 küresel finans krizi ortaya çıktığında fırsata dönüşmüştür. Dünyanın birçok ülkesinde bankalar batarken, bankalar için kurtarma paketleri açıklanırken Türkiye'de ise bankalar, krizinin kazandırmış olduğu tecrübeyle, 2009 yılında rekor kârlar elde etmişlerdir. 2000 kasım ve 2001 şubat krizleri, Türk Bankacılık sektörüne risk yönetiminin önemini göstermek açısından önemlidir.Bu çalışma bankacılık sektöründe, krizin etkilerini en aza indirmek için pazarlama stratejilerinde ne gibi değişikliklerin olduğunu açıklamak üzere kaleme alınmıştır. Bu çalışmada Pazarlama, risk ve kriz kavramları bütüncül yaklaşımla ele alınarak, aktif büyüklük açısından Türkiye'nin en büyük bankası olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin kriz döneminde uygulamış olduğu pazarlama stratejileri ürün bazında değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın, bankacılık sektörüyle ilgilenenler için bir kaynak niteliğinde olacağını düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in a such geography which is full of opportunities and threaths. This kind of geography was including battles, revolutions, economic crisis and the understanding of democracy. Turkey has a young population and with its technological infrustructure and with the middle east neighbour relations which have rich underground resources. This is all qualifications of Turkey is providing opportunities for Turkey and surrounding enterprices.Because of the risky geographical situation of Turkey, the enterprices of Turkey especially the banking sector has to give importance the risk management in high level. The crisis which was existing in 2001 has changed the finance sector and lots of bank has been out of system. This was because of lack of risk management. The banks can diminish the cost of economic crise through effective risk management. The cost of the crisis caused collepsing of the banks and cut down the profits.The first requirement for improving marketing strategies in banking sector during the crisis is ?effective risk management?. Important process is to operate effective risk management before the crisis and effective marketing strategies must be develope going out from the crisis. The Crisis in 2000 and 2001 was a very bad experience for banking sector. This havy experience became in 2008 an opportunity for Turkey with the global crisis. Lots of banks all over the world have been collepsed. Financial help packages were prepaired for them. But the banks in Turkey reached high profits in 2009 from the experience earned in 2000 and 2001 crisis.This work has been prepaired to show you the different marketing strategies to diminish the big crisis effect. The workshop is done in the most popular government bank of Turkey ?T.C. Ziraat Bank?. During the workshop crisis and the risk concepts has been taken as absolute approach according to the active extent.I tried to evaluate these Ziraat Bank?s marketing strategies during the crisis in product basis with the biggest Bank of Turkey in active extend.I think this work will be a resource for the correspondent people interested in the banking sector.