Adrenal korteks kortizol rezervinin değerlendirilmesinde intravenöz ve intramusküler ACTH uyarı testinin karşılaştırılması
- Tez No: 27453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET HPAA'ı değerlendirmek için çeşitli dinamik testler uygulanmıştır. Bunlar dan, insülin hipoglisemi ve metirapon testlerinin hastalar için bazı sakıncaları vardır. CRH testi ise, iyi standardize edilmemiştir, her ülkede bulunmamakta dır. Bazen yanlış sonuçlar verebilmektedir. Kısa ACTH uyarı testi ise, basit, hızlı, ucuz, önemli bir yan etkisi olmayan, emin bir testtir. Biz, çalışmamızda, sentetik ACTH preparatlarının i.v. ve i. m. depot formlarını, sağlıklı kişilere uygulayıp, sonuçları birbirleri ve literatür bilgileri ile karşılaştırdık. Grup 1'de (0.25 mg i.v. synacthen yapılan grup), pik kortizol değerinin, %75 oranı ile 90. dakikada, Grup 2'de (0.25 mg i. m. synacthen depot yapılan grup), %55 oranı ile 120. dakikada, Grup 3'de (1 mg i. m. synacthen depot ya pılan grup) %55 oranı ile 120. dakikada ortaya çıktığını gördük. Pik kortizol değerleri açısından, Grup 1 ile Grup 2 arasında istatistiki anlamda fark yoktu (t= 1.73, p>0.05). Grup 1 ile Grup 3 arasında da istatistiki anlamda fark yoktu (t=1, p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various dynamic tests have been applied to evaluate HPAA. Among the se, insulin hypoglycemia and metyrapone tests have some drawbacks for pati ents. CRH test have not been standardized well and could not easily be obtai ned in all countries. Sometimes wrong results may be obtained. However short ACTH-stimulation test is a simple, rapid, cheaper and reliable test and do not have an important adverse effect. In this study we applied IV and IM depot forms of syhthetic ACTH prepa rations on healthy volunteers and compared the results within themselves and with the literature knowledges. We observed that the peak Cortisol levels in group 1 (whom were applied 0.25 mg synacthen, IV) were reached at 90 minutes in 75%; in group 2 (whom were applied 0.25 mg synacthen depot, IM) at 1 20 minutes in 55%, and in gro up 3 (whom were applied 1 mg synacthen depot, IM) at 120 minutes in 55%. There were no statistically significant differences between group 1 and group 2, according to peak Cortisol levels (t=1.73, p>0.05), and also between group 1 and group 3 (t=1, p>0.05).