Bromokriptinin hematolojik parametrelere etkisi
The Effect of bromocriptine on hematological parameters
- Tez No: 3083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAY YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
V5 ÖZET Hematolojik Parametrelere Bromokriptinin Etkisi Bu çalışmada bir prolaktin sekresyon infoibitörü olan bromokriptinin koagülasyon ve kanama zamanl arına ve troıabosit fonksiyonlarına invivo ve invitro etkisi grsşt ıriıaı » Mu s musculus 3ALB/C tipi 1.5-2,0 aylık farelere 14 gün boyunca her gün er talana kilogram başına 16,6 mg br-o- mokriptin (500 yg/ıci) intraperitonal enjekte edilerek. 14 günde kanana zamanı ve koagülasyon zamanına bakıldı. Kont rol gruba 0,5 mi serum fizyolojik enjekte edildi, Bromok- riptinin farelerde kanama zamanını 597.0±245,9 saniyeden 1269,0±262.6 saniyeye anlamlı bir şekilde uzattığı fakat koagülasyon zamanına etkili olmadığı görüldü. Koagülasyon zamanı kontrol grubunda 10i,5±12.4 saniye, deney grubunda ise 104,0±3,9 saniye olarak tesbit edildi. Troıabosit fonksiyonlarına bromokriptinin etkisi invivo çalışmalarda sağlıklı ve hiçbir ilaç kullanmayan kişilere bir tablet (2.5 mg) Parlodel içirilerek önce ve sonra ADP ve adrenalin ile agregasyona ve adrenalin ile uyarılmış ADP sekresyonuna bakılarak incelendi, İnvitro deneylerde ise çeşitli konsantrasyonlarda (son konsantras yon 2 ng/ml - 100 pg/ml) bromokriptin ilavesi ile ADP, adrenalin ile agregasyona ve adrenalin ile uyarılmış trombo si ti er in AD? sekresyonuna bakıldı. Bromokript inin-' 30 en düşük konsantrasyonlarda da olıaak üzere troabosit fonksiyonlarının in vivo ve invitro olarak insanlarda inhibe ettiği görüldü» Sonuçlarımıza göre, oral proiaktin inhibitörü olması yanında broaokriptinin aspirin., indobuf en »dipiri- dasol gibi antiagregan ajanlar arasında yer alabileceği söyl eaeb il ir,
Özet (Çeviri)
- 31 w The effect of brcmccript ine oa hematological In this study, the effect of the prolactin inhibitor, bromocriptine on the coagulation and bleed ing times and on platelet functions is investigated. Bromocriptine (500' yg/mi) was injected intraperit- onally to BÂLB/C type Kus musculus rats (16,6 mg/Kg) daily- Physiological serum was injected to the control group. The bleeding and the coagulation times were determined on the 14. day. Bromocriptine prolonged the bleeding time significantly from 597.0±245.9 seconds to 1263.Q±262,6 seconds but had no effect on the coagu lation tisae. The experimental group and the control group had coagulation time values as 1Q4.0±3.9 seconds and 101.5±12.4 seconds ? respectively. Bromocriptine vas also found to inhibit the invivo and invitro ADP and adrenalin induced aggregation and adrenalin induced ASP secretion in humans. For invivo experiments a tablet (2.5 mg) of parlodel was given orally. ADP and adrenalin induced aggregation and adrenali: induced ADP secretion were determined before and an hour after the drug administration. In invitro experiments bromocriptine effect was determined with different bro mocriptine concentrations (2 ng/ml-100 yg/mi). The lowest levels of Bromocriptine concentrations were effective.- 32 - According to our results, bromocriptine f besides being an oral prolactin inhibitors could be included between the antiaggre-gating agents like aspirin, indo-1 büfen, dipyridamcl »