Hipertansiyonlu hastalarda anjiyotensin çevirici enzim inhibitörlerinden kaptopril ve enalaprilin antihipertansif etki ve yan etkileri
  1. Tez No: 27457
  2. Yazar: MEHMET GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. A. METİN CAMBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışma, anjiyotenin çevirici enzim inhibitörlerinden kaptopril ve en- alaprilin hipertansiyonlu hastalarda antihipertansif etki ve yan etkilerinin ince lenmesini amaçladı. 75 gün süreyle, günde iki kez 6.25-50 mg kaptopril alan 15 hastanın %87'sinde ve günde iki kez 2.5-15 mg enalapril verilen 15 hastanın % 100'ünde diastolik kan basıncı 85-90 mmHg'ya düştü. Kaptopril verilen hastalarda görülen yan etkiler ilacın kesilmesini gerektir meden sonraki kontrollerde kayboldular. Ancak, enalapril verilen bir hastada öksürük 75 gün devam etti ve ilaç kesildikten bir hafta sonra geçti. Sonuç olarak, kaptopril ve enalaprilin hipertansiyonda ilk seçenek ve güvenle verile cek, etkin ilaçlar oldukları kanısına vanldı. SUMMARY In this study, the antihypertensive efficiacy and side effects of captopril and enalapril in patients with hypertension have been investigated. Diastolic blood pressure was lowered to 85-90 mmHg in 87 per cent of fifteen patients receiving captopril 12.5-100 mg/day, and 100 per cent of fif teen patients receiving enalapril 5-30 mg/day after 75 days of the treatment The side effects disappeared without recessitating withdrawal of the drug in the groups of patients receiving captopril. But, the cough in a patient receiving enalapril lasted 75 days and finished one week later after the drug stop. As a result, captopril and enalapril can be used safely as first-line anti hypertensive drugs in patients with hypertension. - 27 -
Özet (Çeviri)