Sinop il merkezinde kıyı yönetimi
Coastal management in Sinop province
  1. Tez No: 274619
  2. Yazar: OYLUM GÖKKURT BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Kıyı alanları tarihi süreç içerisinde toplumlar için çekici alanlar olmuş, insanlar tarih boyunca öncelikle kıyı alanlarında yerleşmiş, uygarlıkları ve kentleri kıyı bölgelerinde kurmuşlardır. Kıyılardaki doğal kaynaklar, toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesine imkan sağlamakta, ülkenin kalkınmasında önemli roller üstlenmektedir.Bu çalışma, Sinop Yarımadasında kıyı kaynaklarının kullanımı ve bu kullanımlar sırasında meydana gelen problemler, kıyıların korunması, yönetimi ile sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen planları ve önerileri içermektedir.Çalışmada düzenli olarak veri toplama ve arazi çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek il için uzun süreli kıyı kullanımı hedefleri sunulmaya çalışılmıştır. Kıyılarda sorunlar tespit edilmiş ve alternatif kullanım önerileri getirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik açısından kıyıların önemi, kıyı kullanımlarına yönelik tehditler, kıyı yönetimine yönelik idari, yasal ve kurumsal sorunların ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
During the historal process, coastal zone were attractive places for societies, people before all else got established in those areas and also they assembled the civilizations and cities is coastal zone. The natural sources is shores provide oppotunity to society to develop economically and socially and play important roles in country?s improvement.This investigation aims the examination of the coastal areas, planning and propose within the scope of sustainable development along the Sinop Peninsula.In this study, we collected data and land working in ordinary. With the collected data we determined the target of the long time uses of the city coasts. We definite the problems of coasts and we proposed the alternative uses of the coasts.This study aims that the importance of coasts about sustainability, threats to usage of coasts, adminitrative, legal and institutional problems of coast management has been explained.