Gemilerde enerji kalitesinin incelenmesi
Inspecting quality of energy on ships
  1. Tez No: 274702
  2. Yazar: UFUK EGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektrik enerjisine olan talep, ilerleyen teknoloji, sanayileşme ve artan nüfusa bağlı olarak artış göstermektedir. Tüketilen elektrik enerjisi miktarı gelişmişlik düzeyinin en büyük ölçütlerinden biri olmuştur. Talepteki bu artışa ek olarak üretim kalitesini ve verimliliğini artırmak için kullanılan otomasyon sistemine sahip cihazlar daha güvenilir ve daha kaliteli enerji ihtiyacını doğurmuştur. Bunun sonucunda literatürde enerji kalitesi olarak bilinen kavram meydana gelmiştir.Elektrik enerjisinin kesintisiz olması ve bununla birlikte enerji kalitesini doğrudan etkileyen parametreler olan gerilim, frekans ve güç faktörünün talep edilen değerlerde olması şeklinde tanımlanabilecek olan enerji kalitesi son yıllarda özellikle üzerinde çalışılan ve ciddiye alınarak çözüm aranan hususlardan biridir.Esas olarak enerji kalitesi açısından enerji dağıtım sisteminin sahip olması gereken başlıca özellikler, kesintisiz bir enerji akışı sağlaması, güvenilir ve sağlam olması ayrıca gerilim ile frekansın izin verilen sınırların dışına çıkmaması olarak sıralanabilir.Bu tez içerisinde gemilerdeki enerji kalitesi irdelenmesi, incelenmesi ve ölçülerek sonuçlarının analiz edilmesi hedeflenmiştir. Gemilerdeki enerji kalitesinin incelenmesi ve ölçülmesi öncesinde gemilerin elektrik karakteristikleri, enerji kalitesini etkileyen faktörler, enerji kalitesi ölçümlerinin amacı, temel tanım ve matematiksel kavramlar, harmonikler ve etkileri, geliştirilmiş çözüm tipleri ve sonucunda gemilerdeki durum incelenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde gerçekleştirilebilecek olan iyileştirmeler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demand for the electrical energy is increasing by devoloping technology, industrilazition and increasing population. The amount of consuming electrical energy is one of the major parameter for the level of improvement. Add to the icrease of this type of demand; the equıpments used for increasing production qualıty and efficiency which have automation system produced neccessity for more secure and qualified energy. At last the title that is known at the literature as quality of energy was born.Uninterraptuble energy of electricity, according to that, voltage are the parameters that is directly effecting the quality of energy, also described quality of energy which is described as values that has to be the demanded power factor and frequency are one of the issues that is working on and taken seriously at recent years.Major properties which have to be for the quality of energy that is distributed to the energy are summerized as supplying the uninterraptuble flow of electricity,being secure and quality of materials and produce best voltage and frequency values for the system.Studying and inspecting the quality of energy on ships,analize the results of values that is taken from the ship systems are targeted in this thesis. Before inspecting and studying the quality of energy on ships, the characteristics of electicity, the factors that is effecting the quality of energy, the purpose of inspecting the parameters for the quality of energy, major description and mathematical issues, harmonics and its effects, the type of improved solutios and as a result the stuation of ships are studied. As a result of studies,the improvments that are able to be done has searched and results of the improvements are valued.