Asenkron makine sürücü tasarımı
Asynchronous machine driver design
  1. Tez No: 274703
  2. Yazar: ONUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan bu çalışmada, asenkron motorların değişken hızlarda, sabit moment altında tahrik edilmesini sağlayan sürücü devrenin tasarımı amaçlanmıştır.Öncelikle asenkron motorun yapısı, çalışma ilkesi ve gerilim, frekans, moment ilişkisi incelenmiştir. Ardından evirici topolojileri ve modülasyon teknikleri irdelenmiştir. Son bölümde ise gerçekleştirilen devrenin tasarım adımları açıklanmış ve deneysel sonuçlar sunulmuştur.Tasarlanan sürücü sistemin hız kontrol stratejisi açık çevrim oransal kontroldür. Sistemde, evirici topolojisi olarak Üç Faz PWM Evirici, modülasyon tekniği olarak ise Üçüncü Harmonik İlaveli Sinüzoidal PWM seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design a driver circuit which drives asynchronous motors with variable speeds under constant torque.Primarily, the asynchronous motors? structure, working principle and the relationship between voltage, frequency, moment was analyzed. Afterwards, the inverter topologies and modulation techniques was investigated. In final chapter, implemented circuit design steps were explained and experimental results were offered.Speed control strategy of designed system is open loop proportional control. In the system, three phase PWM inverter as inverter topology, third harmonic injected sinusoidal PWM as modulation technique were chosen.