Yüzey modifiye edilmiş nanokompozit killerde xrf karakterizasyonu
Xrf characterization of nanocomposites based on intercalated a surface modified clays
- Tez No: 274707
- Danışmanlar: PROF. DR. HATEM AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son zamanlarda çevresel malzeme uygulamaları giderek artmaktadır. Bunun için kullanılan Kil/TiO2 kompozitleri yüksek foto katalitik ve anti bakteriyel davranış göstermektedir. Foto katalitik özellik gösterdiği bilinen TiO2'nin kil ile üretilen kompozitlerinde, kil yüksek emme özelliğiyle organik ve bakteriyel malzemeleri emer ve daha sonra güneş ışınıyla birlikte TiO2`nin foto katalitik etkisi organik ve bakteri yapılarını yok eder. Bu kompozitlerin üretimi için genellikle sol-jel ve hidroliz yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde prekörsür olarak genellikle inorganik tuz prekörsürleri (titanyum tetra klorür, titanyum sülfat) ve alkolik tuz prekörsürleri, (tetra butil titanyum, tetra izopropil titanyum) kullanılmaktadır.Bu çalışmada TiO2 partikülleri ve TiO2-MMT, TiO2-SiO2 kompozitleri hidroliz yöntemi ile üretilmiştir. Hidroliz yöntemi için TiCl4 prekörsürü kullanılmıştır. Elde edilen kompozitlerin AO7 turuncu asidine karşı foto katalitik özellikleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapının Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-ışınları Difraksiyonu (XRD) ve X-ışınları Flüoresansı (XRF) ile analizi yapılmıştır. Ayrıca üretilmiş kompozitlerin Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) ile elementsel kompozisyonlar incelenmiştir. Daha sonra UV spektroskopi ile kompozitlerin AO7 turuncu asidine karşı gösterdikleri foto katalitik özellik incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the enviromental application of material has been increased. Clay/TiO2 composites used for this aim shows a high photo-catalytic and anti-bacterial behaviour. It is known that TiO2?s composites produced from clay show photo-catalytic properties, in these composites clay absorbs organic and bacterial elements and with sun ray TiO2? s photo-catalytic effect decompose to organic and bacterial structures. To produce these composites generally we use sol-gel and hydrolysis methods. In these methods Inorganic salts precursors (titanium tetrachloride, titanium sulphate) and alcoholic salts precursors (tetra butyl titanate, tetra isopropyl titanate) are used.In this study TiO2 particles, Montmorillonite-TiO2, SiO2-TiO2 composites were produced by hydrolysis method. For hydrolysis method TiCl4 precursor was used. The produced composites show photo-catalytic properties against orange AO7 acid were investigated and componed. Analysis of the structure with Scanning Electron Microscopy (SEM), X-ray Diffraction (XRD) and X-ray Fluorescence (XRF) were carried out. Elemental compositions of these composites were also investigated with Energy Dispersive Spectroscopy (EDS). After that the photo-catalytic properties of these composites were investigated against orange AO7 acid with UV spectroscopy.