Petrol yangınlarında kullanılan söndürücü katkıların, performansa etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Extinguisher contributions of used in petroleum fires performance of the effect experimental investigation
- Tez No: 274718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Petrol yangınları, çevresel risk taşıyan sadece çıktığı mahalde kalmayarak bulunduğu ortamı hatta kontrol edilmezse gelişerek tüm bir bölgeyi etkileyebilecek bir felakettir. Petrol yangın söndürme sistemlerinde kullanılan kuru kimyasal söndürücüler büyük önem kazanmaktadır. Yangının başlamasında, anında müdahale edilmezse patlama meydana gelmektedir. Bu süreden sonra yangını kontrol altına alma çalışmaları zorlaşmaktadır. Petrol yangınlarında başlangıç aşamasında en etkili yöntem kuru kimyasal söndürücülerdir. Petrol yangınlarında günümüze kadar aynı kuru kimyasal ürünlerin kullanımı mevcuttur.Bu deney çalışmasında kullanılan kuru kimyasal ürünlere alternatif olarak yeni ürün çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada günümüzde kullanılanlardan daha ekonomik, daha bulunabilir ve daha etkili ürün kullanımına gidilmiştir. Deney çalışmasında sıcaklık değiştirilerek ve sistemdeki basınç değiştirilerek yangın söndürme performansı incelenmiştir. Bu etkiler yangın söndürme sisteminde mutlaka dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Oil fires, environmental risks are not only staying out on the scene to control the media are not even developed that can affect an entire region is a disaster. Oil fire extinguishing systems, dry chemical extinguishers are used is very important. Without immediate intervention of the fire started in the explosion occurs. After this time work is difficult to control the fire. Oil dry chemical fire extinguisher in the initial stages are the most effective method. Same rate as the oil fires today is the use of chemical products.Used in these experiments as an alternative to dry chemical products have been investigated by the new product. Today, more economical than those used in this study, more can be found and was going to use more efficient products. In the experiment by changing the temperature and pressure in the system performance is investigated by changing the fire extinguisher. These effects must be taken into account in the fire extinguishing system.