Mg-Al esaslı AM60 alaşımının üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Production and investigation on mechanical properties of AM60 based alloy Mg-Al
- Tez No: 274770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN CAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, ilk etapta magnezyum-alüminyum esaslı alaşım olan Mg-6Al alaşımının üretimleri kontrollü atmosferde indirekt sıkıştırma döküm kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mg-6Al alaşımına ağırlıkça %0,3Mn-%0,3Ti(master alaşımı), %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn, %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%0,2Ag, %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%0,5Ag ve %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%1Ag ilaveli alaşımlar üretilmiştir. Üretilen alaşımların mikroyapısı, sertlik, çekme ve darbe dirençleri incelenmiştir. Alaşım elementleri ilavesinin mikroyapıyı modifiye ettiği görülmüştür. Alaşım elementi ilavesi ile mekanik özelliklerde(sertlik, çekme, darbe) alaşım elementi oranına bağlı olarak artışlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some alloying elements (%0,3Mn-%0,3Ti(master alloy), %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn, %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%0,2Ag, %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%0,5Ag and %0,3Mn-%0,3Ti-%1Sn-%1Ag) on the microstructure and mechanical properties(hardness, tensile and impact tests) of a magnesium-aluminum based alloy Mg- Al 6 wt% were investigated. The alloys were produced under a controlled atmosphere by an indirect squeeze-casting process. After casting of the various magnesium alloys, the samples were produced for mechanical and metolografic examinations. The results show that addition alloying elements effectively modifies the microstructure of Mg-Al 6 wt% alloy. The addition of alloying elements led to an increase in the mechanical properties of alloys.