Al-Mg-Ti-Si ve Al-Mg-Ti-Si-B alaşımlarının mekanik alaşımlama metodu ile üretilmesi ve mikroyapısal ve termal özelliklerinin incelenmesi
Production of Al-Mg-Ti-Si ve Al-Mg-Ti-Si-B alloys by mechanical alloying method and investigation of microstructural and thermal properties.
- Tez No: 932570
- Danışmanlar: PROF. DR. Prof. Dr. Musa GÖĞEBAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAYKAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Metaller ve metal alaşımları başta sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Mevcut alaşımların özelliklerini geliştirerek kullanım alanlarını daha da artırmak amacıyla alaşımlar konusunda oldukça yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Özellikle Al ve Al-esaslı alaşımlar konusunda yapılan çalışmalar her gün artarak devam etmektedir. Diğer taraftan, alaşımların üretim tekniği ile alaşımı oluşturan elementler ve bu elementlerin alaşım içerisindeki oranları, alaşımın özelliklerine etki eden önemli bir faktördür. Ayrıca, alaşımın üretim tekniği, alaşımın mikro yapısını etkilemektedir. Alaşımların mikro yapısı ile özellikleri arasında doğrudan bir ilişkinin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum dikkate alındığında alaşımların mikro yapısının ve özelliklerinin incelenmesi ve bu özelliklere üretim tekniğinin etkisinin araştırılması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında Al-Mg-Ti-Si ve Al-Mg-Ti-Si-B alaşımları üretilerek termal özellikleri ile mikro yapıları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Metals and metal alloys are used in many fields, especially in industry. Intense work is being done on alloys in order to improve the properties of existing alloys and increase their usage areas. In particular, studies on Al and Al-based alloys are increasing day by day. On the other hand, the production technique of the alloys and the elements that make up the alloy and the ratios of these elements in the alloy are an important factor affecting the properties of the alloy. In addition, the production technique of the alloy affects the microstructure of the alloy. It is a known fact that there is a direct relationship between the microstructure of alloys and their properties. Considering this situation, it is very important to examine the microstructure and properties of alloys and to investigate the effect of the production technique on these properties. In this thesis, Al-Mg-Ti-Si and Al-Mg-Ti-Si-B alloys will be produced and their thermal properties and microstructures will be examined.