Deprem etkisindeki binaların performansına bodrum katı etkisinin incelenmesi
The analyzing of the basement effect to performance of the buildings on earthguake effect
  1. Tez No: 274799
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemizde ciddi hasarlar meydana getiren deprem hareketleri, dünyanın ilk oluşumundan bu yana insanlığı etkileyen büyük felaketlerden biri olmuştur. İnsanoğlu bu ciddi felaketlerden korunmak için çeşitli önlemler almaya çalışmıştır. Bilim dünyasında yaşanan gelişmeler bu arayışlara çözüm yöntemleri getirmiştir.Bilimsel çalışmalar açısından zemin incelemeleri büyük önem arz etmektedir. Yapıların depreme karşı davranışını inceleyen pek çok çalışmada yapıların zemin bağlantısı tam rijit kabul edilerek zeminin yapı davranışı üzerindeki etkisi ihmal edilmektedir. Gerçekte bir deprem sırasında yapı ve zemin farklı şekillerde hareket ederler. Bu çalışmada ülkemizde son yılların en büyük deprem hasarını gören Sakarya ili incelenmiştir. Zemin üzerinde bodrumlu ve bodrumsuz olarak üç katlı binaların modellemesi yapılmıştır. Bu modellemeye göre bodrumlu ve bodrumsuz yapıların aynı büyüklükteki deprem etkilerine verdikleri tepkiler karşılaştırılmıştır. Bu amaçla farklı özelliklerde zemin tabakaları modellemesi oluşturulmuştur. Bu modellerin LUSAS (FEM) paket programında 2 boyutlu olarak zaman-tanım aralığı yöntemi kullanılarak doğrusal olmayan dinamik analizleri yapılmıştır. Çözümleme sonucunda, farklı modeller için elde edilen ivme, yer değiştirme sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes vary among the biggest disasters that affect the humanity adversely since the birth of the earth, and cause serious damages in our country as well. Humankind has tried to develop precautions to protect themselves from these serious disasters. Scientific developments have devised methods to solve these problems.Ground examinations constitute a very important aspect of scientific research. In many studies, that investigate buildings? responses to earthquakes, ground connections of buildings are considered to be totally rigid. Consequently, the ground?s effects on the behaviours of buildings are neglected. However, during an earthquake buildings and their grounds move in different ways. In this study, the ground structure of Sakarya is investigated as the latest earthquakes in Turkey caused the greatest damage in this city. This investigation has been done by drawing a model for three storey buildings with basement and without basement alternatively. Afterwards, the reactions of buildings with basements and without basements to earthquakes of the same magnitudes have been compared according to this modelling. For this purpose ground layer models with different characteristics have been drawn. Moreover, by using LUSAS (FEM) software, nonlinear dynamic structure analyses of these models have been made bi-dimensionally with time-definition method. At the end of the analysis, the acceleration and displacement outcomes of different models have been compared.