İçme sularından arsenik giderimi
Removal arsenic from drinking water
- Tez No: 274829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme sularındaki en tehlikeli kimyasallardan biri olarak belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından arsenik için içme sularında müsaade edilen maksimum limit 10 ?g/L olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu değerin üzerindeki arsenik miktarının limitlerin altına düşürebilmek için bir çok arsenik giderim metodu geliştirilmiştir.Bu çalışmada içme sularından arsenik giderimi için kullanılan yöntemlerden bazıları olan membran kullanılarak arsenik giderimi, adsorbsiyon metodu ile arsenik giderim reçinesi ve arsenik giderim minerali kullanılarak arsenik giderimi, demir III Klorür kullanılarak çöktürme metodu ile arsenik giderimi yöntemleri denenmiştir.Suda bulunan arsenik miktarının sınır değerlerin çok üstünde olmadığı ve su arıtma debilerinin düşük olduğu durumlarda, membranlı proseslerin arsenik gideriminde diğer metodlara göre daha etkin olduğu, ondan sonra sırasıyla , arsenik giderim minerali, arsenik giderim reçinesi ve demir III klorür ile çöktürmenin geldiği tespit edilmiştir.Arseniğin içme sularından uzaklaştırılmasında karşılaşılan önemli bir sorun arseniğin hem As(III) hem de As(V) bileşikleri olarak sularda bulunmasıdır. Arsenitin [As(III)] içme sularından arıtılması arsenata [As(VI)] göre daha zor olduğundan dolayı, ön oksidasyon ile arsenitin arsenata çevrildikten sonra sulardan arıtılmasının daha kolay olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The WHO provisional guideline of 10 ppb (0.01 mg/L) has been adopted as the drinking water standard. The arsenic contamination has been acknowledged as a ``major public health issue? .Arsenic removal Technologies are essential to develop economical and effective methods for removing arsenic in order to meet the new Maximum Contaminant Level (MCL) standard (10 mg/l) recommended by the World Health Organization (WHO).In this work the removal of pentavalent arsenic from synthetic water was studied on laboratory scale by using coagulation and filtration, adsorptive media and resin filtration, membrane filtration.Oxidation of As(III) to As(V) is usually needed for effective removal of arsenic from drinking water by most treatment methods.