İçme sularından arsenik giderimi
Arsenic removal from drinking water
- Tez No: 251878
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, günümüzde içme suyu arzının sürdürülebililirliği ve dolayısıyla kamu sağlığı açısından yaşamsal nitelikte olan sulardan arsenik giderimine ilişkin standartların sağlanmasında, nanofiltrasyon, ultrafiltrasyon ve koagülasyon-çöktürme metotlarının kullanılabilirliği deneysel olarak araştırılmıştır.İki farklı nanofiltrasyon membranı kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalarda membranların özelliklerinin özellikle akı üzerinde etkili olduğu, giderimi artırmak için oksidasyona ilave olarak yüksek basınçlara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Üç farklı ultrafiltrasyon membranı ile yapılan çalışmada oksidasyonun ve membran özelliklerinin etkili olduğu ve koagülant ilavesi ile ultrafiltrasyon membranlarının giderim verimlerinin %90'lara artırıldığı görülmektedir. Yalnız koagülasyonla yapılan kavanoz çalışmalarda da %80-90 oranlarında giderimler elde edilmiştir. Bu çalışma sonucunda koagülasyon ve koagülasyon ilaveli ultrafiltrasyonun arsenit gideriminde nanofiltrasyon membranlarına göre daha iyi olduğu belirlenmiştir.Bu çalışma sonucunda arsenit içeren suların koagülasyon veya koagülasyon ilaveli ultrafiltrasyon membranları ile giderimleri gerçekleştirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, coagulation/flocculation/precipitation and membrane filtration methods were examined experimentally for the removal of arsenic from drinking water.In the studies two different nanofiltration mebranes have been used and it has been seen that the properties of the membrans have effects on the flux. In order to increase the removal high presure is needed addition to the oxidation. The studies in which three different ultrafiltration membranes used show us that oxidation and membran properties are efficient and with the addition of the coagulants removal efficieny of the ultration membrans have been increased up to 90%. In the jar test studies that have been done by using only coagulation the removals about 80-90% have been gained. At a result of this study, it has been determined that coagulation and coagulation added ultrafiltration are better then nanofiltration membranes in arsenit removal.As a result of this study it has been determined that coagulation and coagulation added ultrafiltration membranes can be used for arsenit contained waters.