KOBİ'lerde kurumsallaşmada uzman sistem yaklaşımı ve uygulaması
An expert system approach and the application to instititionalization of SME'S
- Tez No: 274846
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
KOBİ'ler, özel şirketlerin öncelikli çalışma alanlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Dünya'da KOBİ'lerin tüm işletmeler içindeki payı % 95' in üzerindedir.KOBİ'lerin ekonomik ve toplumsal kalkınmada; ekonomiye dinamizm kazandırma, istihdam sağlama, yeni iş olanakları yaratma, esneklik ve yenilikleri teşvik etme, bölgesel kalkınmayı hızlandırmada önemi vardır. Küreselleşmenin olumsuz yönlerinden biri de zorlu rekabet ortamıdır. Bu rekabet ortamında KOBİ'lerin hızlı ve sorunsuzca büyüme ve gelişmeleri onların kurumsallaşma seviyesine bağlıdır.Bu çalışma, KOBİ'lerin kurumsallaşmasına uzman sistem yaklaşımı ile bir uygulamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs are becoming one of the major study areas of private organizations. The number of SME?s constitutes more than 95 % of the businesses in the World.SMEs have importance in economies and economical development because of their dinamic structure and flexibility that will allow them to respond to changes in their business environments and economical fluctuations. One of the negative aspects of globalization is the challenging competitive environment. In this competitive environment smooth and rapid growth and development of SMEs depends on the institutionalization level.This study aims an application with an expert system approach to institutionalization of SME?s