Kısıt programlama ile çizelgeleme problemlerinin çözülmesi
Solving scheduling problems by constraint programming
  1. Tez No: 274845
  2. Yazar: EROL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, kısıt programlama ve kısıt programlama ile çizelgeleme problemlerinin çözümü detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Matematiksel ve uygulamalı olarak konu açıklanmıştır. Uygulama bölümünde çeşitli kısıtları olan büyük ölçekli bir enerji yönetimi probleminin çözümü için IBM ILOG CP kullanılarak çizelgeleme ve minimum maliyetin bulunmasına çalışılmıştır. Problem çözümünden önce amaç fonksiyonu ve kısıtlar hem matematiksel hem de açıklamaları ile ifade edilmiş ve IBM ILOG CP ile adım adım çözüm yöntemi belirtilmiştir.Sonuç olarak, ILOG CP kullanılarak bir çizelgeleme probleminin nasıl çözümlenebileceği detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, constraint programming and solving scheduling problems by constraint programming were exhaustively examined. The issue is explained mathematically and practically. In practical section, it?s been studied to find the scheduling and minimum cost by using IBM ILOG-CP for solving a large scale energy management problem with various constraints. Before solving the problem, both objective function and constraints are expressed both mathematically and with their explanations.Consequently, it?s been exhaustively asserted how a scheduling problem could be solved by using ILOG-CP.