Orobanş'ın Çanakkale (Türkiye)'de tarımı yapılan bazı biber çeşitlerindeki antioksidan enzim seviyelerinde neden olduğu değişimlerin araştırılması
An investigation into broomrape-born changes in antioxidant enzymes levels on some pepper varieties cultivated in Çanakkale (Turkey)
  1. Tez No: 274946
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Biber üretimindeki hızlı artışın yanında, çeşitli sorunlar da her geçen gün hızla artmakta ve özellikle yabancı ot sorunu önemli bir yer oluşturmaktadır. Yabancı otlar içinde özellikle orobanş (canavar otu, Orobanche aegyptiaca Pers. ) giderek büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Bütün organizmalar, hastalıklar ve elverişsiz ortam koşullarına uyum sağlamak zorundadırlar. Çevresel uyum ve hastalıklarda oksijenli tepkimelerde oluşan radikaller reaktif oksijen türleri (ROT) subselüler bileşenlere zarar verebilirler. Böylece ROT, önce hücrelere, sonra dokulara, sonunda da organizmaya ve populasyona zarar verir. ROT' ne karşı oluşan reaksiyonlardaki içsel artış antioksidanlar tarafından ya da dışsal destekleyici kimyasal uygulamalarla dengelenebilir.Bu araştırmada Çanakkale (Türkiye)'de tarımı yapılan bazı biber çeşitleri (Capsicum annuum L. cv. BT-016, Capsicum annuum L. cv. 11B-14, Capsicum annuum L. cv. Demre Sivrisi, Capsicum annuum L. cv. Maxibell) kullanılarak Orobanche aegyptiaca Pers. ile arasındaki etkileşimde kök ve yaprak dokularında antioksidan enzim aktivitelerindeki değişimler (SOD, POX, APX, GR, CAT), lipid peroksidasyon, pigment miktarı ve büyüme parametreleri saptanmıştır. Özellikle, canavar otu enfeksiyonuna karşı diğer çeşitlere kıyasla daha iyi antioksidan savunma yanıtları oluşturduğu saptanan Demre sivrisi ve 11B-14 çeşitlerinde, kök dokusuna paralel olarak yaprak dokusunda da benzer savunma yanıtları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the rapid increase in the production of pepper, various problems have been growing rapidly and in particular constitute a significant weed problem. Broomrape (Orobanche aegyptiaca Pers. ) is a growing problem among the other weeds.All organisms have to adapt diseases and unfavorable condition. Environmental adaptation and diseases reactions of oxygenated radicals in the reactive oxygen species (ROS) can damage subcellular components. Thereby ROS damages firstly cellular level, then with tissue and at the end to organism and population. ROS neither the reaction against the increase in the endogenous nor exogenous antioxidants can be offset by supporting chemical applications.Some pepper varieties (Capsicum annuum L. cv. BT-016, Capsicum annuum L. cv. 11B-14, Capsicum annuum L. cv. Demre Sivrisi, and Capsicum annuum L. cv. Maxibell) which are cultivated in Çanakkale (Turkey) have been used in this research. In the interactions between pepper varieties and Orobanche aegyptiaca Pers. has been determined that the changes in antioxidant enzyme activities in the root and leaf tissues, lipid peroxidation level, content of pigment and growth parameters. Especially, it is determined that Demre Sivrisi and 11B-14 varieties have more antioxidant defence responses against broomrape infection than other varieties and are similarly revealed both in root tissues and leaf tissues.