Türkiye Laudakia steliıo (Linnaeus, 1758) (Sauria: Agamidae) populasyonları üzerinde morfolojik, osteolojik, hematolojik ve ekolojik araştırmalar
The morphological, haematological, osteological and ecological features of the Laudakia stellio (Linnaeus, 1758) (Sauria: Agamidae) ranging in Turkey
  1. Tez No: 274971
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada Trakya hariç Türkiye'nin hemen her yerinde dağılış gösteren Agamidae familyasına ait Laudakia stellio populasyonları morfolojik, osteolojik, hematolojik ve ekolojik yönlerden incelenmiştir. Toplanan 173 örnek morfolojik olarak (renk-desen özellikleri, pholidosis, vücut ölçüm, oran ve indeks değerleri) incelenerek populasyonlar arası farklılıklar ortaya konmuştur. Ayrıca farklı lokalitelerden elde edilen 40 örnek osteolojik olarak kalitatif ve kantitatif yönlerden incelenmiş ve türe ait hematolojik özellikler ayrıntılı olarak belirlenmiştir. Türün dağılış gösterdiği lokaliteler ve biotop özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir.Sonuç olarak Türkiye'deki tüm populasyonlar morfolojik, osteolojik ve hematolojik olarak benzer olduğu Hatay populasyonlarının ise diğer populasyonlardan ayrıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Laudakia stellio populations belonging to Agamidae family ranging in Turkey except for Thrace were examined in morphological, osteological, hematological and ecological aspects. Color and pattern characteristics, pholidosis features and body measurements, range, and indexes of 173 specimens were examined among populations. Besides the analysis of morphology, 40 specimens belonging to different localities were examined in osteological, qualitative, and quantitative aspects. In addition, hematological features of species were introduced in detail. Information was provided about the distribution localities of species and biotope features.In conclusion, in this thesis, it has been determined that all populations in Anatolia are similar to each other in morphological, osteological, and hematological aspects, while Hatay population differs from other populations.