İki agamid kertenkelesinin karşılaştırmalı ekomorfolojik analizi: Stellagama stellio ve Trapelus lessonae popülasyonlarında habitat farklılıklarının fenotipik etkisi
Comparative ecomorphological analysis of two agamid lizards: Phenotypic effects of habitat differences on Stellagama stellio and Trapelus lessonae populations
  1. Tez No: 761665
  2. Yazar: MELODİ YENMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinde dağılış gösteren Laudakia stellio ve Trapelus lessonae popülasyonlarındaki morfolojik farklılıkların kalitatif ve kantitatif yönlerden ortaya konması, bu farklılıkları gerçekleşmesi yönünde tetikleyen ya da baskılayan çevresel faktörlere dair bulgular ortaya konması ve bunların kalıtsal olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Sonuçlar T. lessonae'nin Urfa ve Konya'daki populasyonların aynı subklad içinde olduğunu, renk ve desen bakımından ise iki popülasyonun ayrıldığını göstermiştir. L. stellio'nun dört subklada ayrıldığı ve subkladların bulundukları ekolojik bölgelerle paralel olarak ayrıldığı bulgulanmış ve bu bulgular PC analizleri yapılan RGB değerleri ile desteklenmiştir. Morfometrik karakterler bakımından L. stellio'da eşeysel dimorfizm bulunmaktadır. L. stellio'da dorsal gövde deseni bireyin cinsiyeti ve popülasyonun coğrafi konumu hakkında bilgi vermektedir; ventral gövde deseni ise değişkendir ve ayırıcı bir karakter olarak alınmamalıdır. Ayrıca tek başına iklimin renklenmeyi belirleyen bir faktör olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal qualitative and quantitative morphological differences in Laudakia stellio and Trapelus lessonae populations distributed in different regions of Turkey, to reveal findings about environmental factors that trigger or suppress these differences and to investigate whether they are hereditary. The results showed that the populations of T. lessonae in Urfa and Konya were in the same subclade, and the two populations were separated in terms of color and pattern. It has been found that L. stellio is divided into four subclades which are separated in parallel with the ecological regions they are located, and these findings are supported by PC analyzes of the RGB values. There is sexual dimorphism in L. stellio in terms of morphometric characters. The dorsal body pattern provides information about the sex of the individual as well as the geographic location of the population. The ventral body pattern is variable and should not be taken as a distinguishing character. It has also been found that climate alone is not a color determining factor.