Disk galaksilerin kinematik modellemesi: Bükülmüş spiral galaksilerde H I halo araştırması
Kinematic modelling of disk galaxies: Search for H I halo in warped spiral galaxies
- Tez No: 274973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜK, DR. TOM A. OOSTERLOO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
NGC 5204, birbirine bağlı fakat yarıçap ile birlikte yönelimsel parametreleri hızlıca değişen bir iç ve bir dış diske sahip ve böylece oldukça fazla bükülmüş olan bir galaksidir. NGC 5204 galaksisinin H I kinematiği ile ilgili önceki çalışmalar göstermiştir ki, gaz halonun varlığını gösteren, yasak hızlarda yavaşça dönen bir gaz bileşeni vardır.Bükülmeler ve geniş gaz halo yapılarının varlığı sıklıkla gaz aktarımları ve karşılıklı etkileşimler şeklinde kendini gösteren galaksiler arası etkileşim ile ilişkilidir. Bu iki kavramın bir arada gözükmesi ise H I kinematiği çalışılarak aralarındaki ilişkiyi incelemek için bir fırsat doğurmuştur.Bu yüksek lisans tez çalışmasında, NGC 5204'ün H I bileşeninin kinematiği ve geometrisi, WSRT (Westerbork Synthesis Radio Telescope) ile yapılmış H I gözlemlerinin sonuçlarından elde edilen veri küplerine çok bileşenli tilted-ring model fiti uygulanarak modellenmiş ve elde edilen sonuçlar temel alınarak bükülmeler ve gaz halo arasındaki olası ilişki tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
NGC 5204 is an extremely warped spiral galaxy: it has an inner disk and an outer disk which are connected but the disk orientation changes rapidly with radius. A former study of the H I kinematics in NGC 5204 shows that in addition a slowly rotating extraplanar gas component is detected at forbidden velocities, indicating the presence of a gaseous halo.Both phenomena, warping and the presence of extended gasoues halos are frequently connected to interactions of galaxies with their surroundings, in form of tidal interactions or gas accretion. The occurrence of both structures in the same system motivates a more complete study of the H I kinematics, searching for indications of a connection between both phenomena.In this thesis the kinematics and the geometry of the H I component in NGC 5204 is modeled by fitting a multi component tilted ring model to an existing data cube resulting from H I observations with WSRT (Westerbork Synthesis Radio Telescope). Based on the results, a possible relation between warps and gaseous halos is discussed in this work.