Dense molecular gas tracers in water megamaser galaxies
Su megamaser galaksilerinde yoğun moleküler gaz izleyicileri
  1. Tez No: 670874
  2. Yazar: AHLAM AHMAD MOHAMMAD FARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1979'daki keşiflerinden bu yana, su megamaserleri (H2OMM'ler) hem astrofizikçiler hem de kozmologlar için özel bir ilgi alanı olmuştur. Kaynaklandıkları benzersiz ortam ilginç olup, süper kütleli kara delikleri (SMBH) çevreleyen toplama diskinin içinde yer almaktadır. H2OMM'ler astrofizikçilerin, SMBH'lerin kütlelerini ve merkezlerine düşen gazın kinematiğini daha kesin olarak hesaplamalarında yardımcı olmuştur. Daha da önemlisi, H2OMM'ler, disk maserleri gibi bazı özel tür H2OMM galaksilerine olan mesafeyi, standart mumları ve/veya kozmik mikrodalga arka plan (CMB) radyasyonunu kullanmaya gerek kalmadan kesin ve doğrudan bulmak için mükemmel bir fırsat oluşturmaktadır. Ne yazık ki, H2OMM'ları tesbit etmek çok zordur. Bu amaçla incelenen 6000'den fazla galaksiden sadece 180 tanesi H2OMM özelligi taşımaktadır. Bu düşük tesbit oranı, birçok araştırmacıyı bu oranı artırmaya yardımcı olacak bir yöntem bulmaya yönlendirmiştir. H2OMM'lerin, galaksi merkezlerindeki yoğun gaz bulutları içinde oluştuğuna inanıldığı için yoğun gaz ve maser emisyonu arasında bir korelasyon olduğu daha önce ileri sürülmüştü. Şimdiye kadar, bu korelasyon çok az çalışıldı, 2014'te küçük bir veri seti örneği ile sadece bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada, biz böyle bir korelasyonu incelemeye çalıştık. Yoğun gaz fraksiyonları elde etmek için HCN(J=1-0) ve HCO+(J=1-0) emisyon çizgilerinden örnekler başarıyla toplandı ve CO(J=1-0) emisyon çizgileri ile normalize edilerek yoğun gaz izleyicileri olarak kullanıldı. Bunun sonucunda, yoğun gaz fraksiyonları ile birlikte 30 H2OMM galaksisinin bir örneklemi istatistiksel olarak analiz edildi. Her iki yoğun gaz fraksiyonu da su maser emisyonu ile bir korelasyon gösterdi; HCO+, HCN'den daha güçlüdür. Ayrıca, ultra parlak kızılötesi galaksi kaynakları kaldırıldıktan sonra, HCO+ korelasyonu daha da sıkı bir hale geldi ve HCN korelasyonu güçlendi. Sonuçlarımız, H2OMM araştırmalarında yoğun gazın uygun bir parametre olarak kullanılmasi ile ilgili önceki çalışmalarla uyumludur. Analizlerimize göre, HCO+, MM kaynaklarında yoğun bir gaz izleyici olarak HCN'e tercih edilir.
Özet (Çeviri)
Since their discovery in 1979, water megamasers (H2OMMs) have been of special interest for both astrophysicists and cosmologists. The unique environment they are emitted from is interesting, being located inside accretion disks surrounding SMBHs. H2OMMs have helped astrophysicists accurately calculate SMBH masses and determine the kinematics of gas falling into the central SMBHs. More important, H2OMMs gave the golden chance to find the distance to a special kind of H2OMM galaxies, i.e., disk masers, accurately and directly, without any need to use standard candles or the cosmic microwave background (CMB) radiation. Unfortunately, detecting H2OMMs is very difficult, only 180 galaxies have been found out of more than 6000 galaxies searched for H2OMMs. The low detection rate is motivating many researchers to find a method that would help to increase the detecting rate. As H2OMMs are believed to be created inside dense gas clouds at galaxy centers, a correlation between dense gas and maser emission was suggested. Until now, this correlation has been barely studied. Only one work has been done so far in 2014 with a small sample number. In this work, we tried to study this possible correlation. A sample of HCN(J=1-0) and HCO+(J=1-0) emission lines was successfully collected and used as dense gas tracers via normalizing them by CO(J=1-0) emission lines, to get dense gas fractions. Subsequently, a sample of 30 H2OMM galaxies along with the dense gas fractions has been statistically analysed. Both of the dense gas fractions show a correlation with water maser emission, with HCO+ being stronger than HCN. Moreover, after removing (Ultra)Luminous IR Galaxies (U)LIRG sources, the HCO+ correlation becomes very tight and HCN correlation becomes stronger. Our results agree with previous works on dense gas as a favorable parameter to be used in H2OMM surveys. According to our analyses, HCO+ is preferable to HCN as a dense gas tracer in MM sources.