Optimal sır resim paylaşımı
Optimal image secret sharing
- Tez No: 274975
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sır paylaşımı, bilgilerin güvenli bir şekilde saklanmasını amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken sır paylaşımı mantığı üzerine yeni özellikler eklenmiştir. Bu özellikler; bilgi güvenliğinin daha da artırılması, gizlenen verilerin bellekte kapladığı alanın azaltılması ve kullanılan parametrelerin değişmesi gibi özelliklerdir.Bu tez çalışmasında, temel sır paylaşımı yönteminde yer alan ve rastgele seçilen parametrelerin belirlenmesinde genetik algoritmanın kullanımı üzerinde çalışıldı. Parametreleri rastgele seçmek yerine, genetik algoritma ile kontrollü bir şekilde seçilerek daha iyi sonuçların elde edilmesi amaçlandı.Uygulamalar gri ve renkli resimler üzerinde yapıldı. Kısa sürede iyi sonuçlar elde etmek için resimler gruplara ayrıldı. Gruplara ayrılan resim bloklarına uygulanmak üzere genetik algoritma destekli sır paylaşım metodu geliştirildi.
Özet (Çeviri)
In secret sharing, the information is aimed to be kept in a secure way. To ensure this goal, many studies have been performed in recent years. While these studies are being performed, new features have been added to the logic of secret sharing. These are the features such as incresing information security, the space that the hidden data covers in the memory and the used parameters.In this thesis, the use of genetic algorithms to determine the parameters which are randomly chosen and found in basic secret sharing scheme has been studied. Instead of randomly chosen parameters, it is aimed to get better results by choosing them in a controlled way using genetic algorithms.Experiments have been made on gray and colorful images. In order to get good results in a short time, images have been divided into several groups. Besides these, the algorithm which allows the secret sharing to be used with genetic algorithm has been developed.