Küsküt (cuscuta campestris Yuncker)'ün biyolojisi ve savaşımına ilişkin incelemeler
The Studies on the biology and control of cuscuta spp. (cuscuta campestris Yunck.)
  1. Tez No: 703
  2. Yazar: HASAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ NEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
19. 6. ÖZET: Başta pancar, yonca, domates, biber, patlıcan olmak üzere yaklaşık 55 konukçuya zarar yapan C.campestris'in biyolojisi ve savaşımına ilişkin yapılan bu araştırmadan elde edilen sonuçları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz; 1. Ccampestris'in çimlenebilmesi için optimal sıcaklık 30-33 C dir. Düşük sıcaklıklarda çok zor çimlenebilmektedir. 2. C.campestris 1-4 cm toprak derinlikleri arasında çimlenme gösterir. Toprağın yüzeyine yakın kısımlarda maksimum çimlenme gösterirken 4 cm 'den daha fazla toprak derinliklerinde çimlenme göstermemek- t edir. 3. C.campestris tohumu, derinliğe ve sıcaklığa bağlı olarak ekiminden 3-4. gününden itibaren çimlenmeye başlar ve yaklaşık 60 günde tekrar tohum oluşturur. Bu durumda C.campestris bölgemiz iklim koşullarında yılda 2 döl verebilmektedir. 4. Farklı yapıya sahip olan topraklarda yürütülen denemeler sonucunda C.campestris en yüksek oranda killi toprakta çimlendiği görülmüştür. 5. Denemelerde kullanılan herbisidlerin tümü C.campestris'i yüksek oranda kontrol etmiştir. Trifluralin dışındaki herbisidlerin yoncaya fitotoksik olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STUDIES ON THE BIOLOGY AND CONTROL OF CUSCUTA SPP. (Cuscuta campestris Yunck.) The results of the studies conducted on the biology and control of Ccampestris which is troublesome in about 55 crops including especially Sugar beet, alfalta, tomato, pepper and eggplant are summerized as fallows: 1. Optimal temperature of the germination of Ccampestris seeds is 30 to 33 C. At the lower temperatures, the rate of seed germina tion is less. 2. Ccampestris can easily emerge from the soil depths of 1-4 cm. The rate of germination is at maximum level in the soil layers near to soilsurface, where as this parasitic weed can not germinate in the soil depths of over 4 cm. 3. The seeds of Ccampestris begin to germinate 3-4 days after sowing depending on soil depth and temperature and this weed produces its new seeds within about 60 days, so, under climatic condition of Aegean Region, it can show two generation in a year. 4. According to the results of experiments carried out in different structures of soil, the seeds of Ccampestris can germinate at the highest rates in clay soil. 5. All of the herbicides in our studies hove controlled Ccampestris at high level. Moreover, it is observed that the herbicides in question with the exception of Trifluralin, has become no phytotoxic effects to alfalfa.