Generating 3D thumbnails for 3D contents
3 boyutlu içerikler için 3 boyutlu küçük resimler yaratma
- Tez No: 275032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir içerik için anlamlı, etkili küçük resimler yaratmak zordur çünkü bir içeriğin önemli özelliklerini bulmak ve kalitesini korumak bazı problemleri beraberinde getirmektedir. Buna ek olarak, 3B teknolojilerin popülaritesi arttıkça, 3B içeriklerin ve bu içeriklerin veritabanlarının kullanım alanı artmaktadır; ancak bu içerikleri temsil eden 2B küçük resimler, bu içeriklerin önemli özelliklerini ve kalitelerini koruyamadıkları ve kullanıcıya ilk bakışta içerik hakkında bilgi veremedikleri için yeterli değillerdir.Bu çalışmada, yeni bir küçük resim formatı sunulmuştur, 3B küçük resim. Bu format, kullanıcıların 3B grafiksel sahnelerin veya 3B derinliği olan videoların içeriklerini, bu içeriklerin fark edilebilir özelliklerini ve kalitelerini koruyarak anlamasını sağlamaktadır.Bu tezde, farklı içerikler için anlamlı ve kaliteli 3B küçük resimler yaratan bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem, farklı içerikler için farklı şekilde çalışmaktadır. 3B grafiksel sahneler için, sahne hakkında en çok bilgiyi içeren bakış açısı seçilmektedir. 3B derinliği olan videolar için ise videonun bir karesi alınarak, üzerindeki önemli nesneleri bulmak ve onları korumak için çıkıntı-derinleme tabanlı bir yaklaşım izlenmektedir. Daha sonra, nesne yerleştirmesi, 3B sahneleme gibi başka işlemler uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creating effective thumbnails is a challenging task because findinding important features and preserving the quality of the content is difficult. Additionally, as the popularity of 3D technologies is increasing, the usage area of 3D contents and the 3D content databases are expanding. However, for these contents, 2D thumbnails are insufficient since the current methods for generating them do not maintain the important and recognizable features of the content and give the idea of the content.In this thesis, we introduce a new thumbnail format, 3D thumbnail that helps users to understand the content of the 3D graphical scene or 3D video + depth by preserving the recognizable features and qualities.For creating 3D thumbnails, we developed a framework that generates 3D thumbnails for different 3D contents in order to create meaningful and qualified thumbnails. Thus, the system selects the best viewpoint in order to capture the scene with a high amount of detail for 3D graphical scenes. On the other hand, this process is different for 3D videos. In this case, by a saliency-depth based approach,we find the important objects on the selected frame of the 3D video and preserve them.