Generating anatomical dental wax-ups using a 3d latent diffusion model
3d gizli difüzyon modeli kullanarak anatomik diş wax-up'lari üretimi
  1. Tez No: 892830
  2. Yazar: SELAHATTİN SERDAR HELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diş cerrahisi ve protez tasarımında, diş implantları için planlama aşaması kritik, ancak zorlu bir süreçtir. Özellikle diş ve kemik kaybı olan hastalarda, diş implantlarının başarısı ve dayanıklılığı için hassas bir geri planlama gereklidir. Geleneksel planlama yöntemleri, geri planlama ve manuel teknikler gibi balmumu modellerin hazırlanmasını içerir ve bu, zaman alıcı ve karmaşıktır. Bu nedenle, diş protezlerinin uygunluğunu artıracak, sanal balmumu modellerin oluşturulmasını otomatikleştiren dijital araçlara önemli bir ihtiyaç vardır. Bu çalışma, LDM modellerinin diş implant planlamasında verimliliğini araştırmak için 3D SDF kullanarak sanal balmumu modellerin otomatik oluşturulmasını inceliyor. İki farklı veri seti kullanılarak, Challenge veri seti Vektör Kuantize Varyasyonel Otomatik Kodlayıcı (VQ-VAE) için eğitilirken, DentalTwin veri seti ise klinik koşulları simüle etmeye ve diş implant planlamasürecinin dayanıklılığını artırmaya yönelik, kapsamlı ön işleme ile sağlıksız veri varyantları oluşturarak LDM'i eğitmek için kullanılıyor. Çalışmada önerilen yöntemin performans sonuçları, üst çene için ortalama 0,7619, alt çene için ortalama 0,7500 IoU değerleri gösteriyor. Ayrıca, çeşitli diş tipleri için mutlak yüzey mesafeler ölçülmüş ve premolarların 0,45 milimetre (mm) ile en yüksek sapmayı gösterdiği, molarların ise ortalama 0,55 mm'lik bir değere sahip olduğu, incisors ve caninelerin de yaklaşık 0,42 mm civarında benzer değerlere sahip olduğu saptanmıştır. Bu metrikler, LDM'lerin ayrıntılı ve doğru 3D diş modelleri oluşturma kabiliyetini vurgulayarak, diş implant planlamasının verimliliğini artırma potansiyelini gösteriyor
Özet (Çeviri)
In the field of dental surgery and prosthetic design, the planning phase for dental implants is crucial but challenging. Precise backward planning is essential for the success and durability of dental implants, particularly for patients with partial tooth and bone loss. Traditional planning methods, which involve backward planning and manual techniques like wax-ups, are time-consuming and complex. There is a significant need for efficient digital tools that can automate virtual wax-up creation, integrating accurate digital representations to improve the fitting of dental prostheses. This studyexplorestheefficacyofLatentDiffusionModels(LDM)indentalimplantplanning by utilizing 3D Signed Distance Functions for the automated generation of virtual wax-ups. By utilizing two distinct datasets, the Challenge dataset is used for training the Vector Quantized Variational AutoEncoder (VQ-VAE), while the DentalTwin dataset is employed to train LDM by creating unhealthy data variants. These variants are created through extensive preprocessing, suchassegmentationandmeshmodifications, essentialfortrainingthemodels to accurately simulate clinical conditions and enhance the robustness of the dental implant planning process. In the study, the performance results of the proposed method show a mean IoU of 0.7619 for the upper jaw, 0.7500 for the lower jaw. Additionally, the study measured the absolute surface distances for various tooth types, finding premolars exhibited a mean distance of 0.45 milimetres (mm) with the highest deviation, while molars had a mean of 0.55 mm , and incisors and canines showed similar values around 0.42 mm. These metrics underscore the capability of LDMs to generate detailed and accurate 3D dental models, highlighting their potential in enhancing the efficiency of dental implant planning.