A novel compression algorithm based on sparse sampling of 3-D laser range scans
Üç boyutlu lazer uzaklık taramalarının seyrek örneklenmesine dayalı yeni bir veri sıkıştırma yöntemi
  1. Tez No: 275040
  2. Yazar: OĞUZCAN DOBRUCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR BARSHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Robotbilim, sanat ve mimarlık, çevre planlaması ve dökümantasyonu gibi çeşitli alanlarda ortamların üç boyutlu modellerinden yararlanılır. Üç boyutlu modellerin çok fazla sayıda ölçüm içermesinden dolayı, bu modellerin bir yerden bir yere iletilmesi veya bir yerde saklanması gerektiğinde, haberleşme kanalının veya veri depolama alanının kapasitesini verimli kullanmak için verilerin öncelikle etkili bir biçimde sıkıştırılmaları gerekir. Bu tezde, üç boyutlu lazer uzaklık taramalarını sıkıştırmak için, sıkıştırmalı algılamaya dayanan yeni bir yöntem önerilmektedir. Taramaların frekans alanı gibi yaygın kullanılan alanlarda çok seyrek gösterimlerinin olmamasından dolayı, bunların çok seyrek şekilde temsil edilmesi, bu tezde ele alınan ana sorunlardan biridir. Bu sorunun çözümü için taramaları, lazer uzaklık algılayıcısının hareket yönünde peş peşe alınan ölçümler arasında oluşturulan seyrek değişimlerle temsil eden bir yöntem geliştirilmiştir. Oluşturulan değişimlerin seyrekliği, diğer kestirme ve süzgeçleme yöntemleriyle hesaplanan değişimlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca önerilen kayıplı sıkıştırma yönteminin başarımı, yaygın kullanılan kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma yöntemlerinin başarımlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, önerilen yöntem kısa sürede ve az kayıpla, büyük oranda sıkıştırma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
3-D models of environments can be very useful and are commonly employed in areas such as robotics, art and architecture, environmental planning and documentation. A 3-D model is typically comprised of a large number of measurements. When 3-D models of environments need to be transmitted or stored, they should be compressed efficiently to use the capacity of the communication channel or the storage medium effectively. In this thesis, we propose a novel compression technique based on compressive sampling, applied to sparse representations of 3-D laser range measurements. The main issue here is finding highly sparse representations of the range measurements, since they do not have such representations in common domains, such as the frequency domain. To solve this problem, we develop a new algorithm to generate sparse innovations between consecutive range measurements acquired while the sensor moves. We compare the sparsity of our innovations with others generated by estimation and filtering. Furthermore, we compare the compression performance of our lossy compression method with widely used lossless and lossy compression techniques. The proposed method offers small compression ratio and provides a reasonable compromise between reconstruction error and processing time.