Some ideal secret sharing schemes
Bazı ideal gizlilik paylaşım şemaları
- Tez No: 275041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gizlilik paylaşım şemalari bir takım katılımcılar arasında gizli olan bir değeri sadece bazı koalisyonların bulabileceği şekilde dağıtma yöntemidir.Bu çalışmada, birçok erişim yapılarını inceledik. Alternatifli hiyerarşik erişim yapıları için ideal ve mükemmel bir çözüm önerdik. Kompartmanlı erişim yapıları ve birleşik hiyerarşik erişim yapılarını da özel durum olarak içine alan kesişebilir kompartmanlı erişim yapılarını tanımladık, ve bu yapılar için ideal ve mükemmel bir paylaşım şeması önerdik. Son olarak da alternatif bir eşik değer gizlilik paylaşım şeması önerdik ve bu şema ile alternatifli hiyerarşik erişim yapılarına yönelik başka bir şema tasarladık.
Özet (Çeviri)
A secret sharing scheme is a method of assigning shares for a secret to some participants such that only authorized coalitions of these participants can recover the secret.In this work, we study several access structure types: we give an ideal perfect secret sharing scheme for disjunctive multilevel access structures. We introduce joint compartmented access structures, which covers compartmented access structures and conjunctive hierarchical access structures as special cases. We provide an almost surely perfect scheme for those joint compartmented access structures that can be realized by an ideal perfect secret sharing scheme. Lastly, we suggest an alternative threshold secret sharing scheme, and we use this scheme to construct a disjunctive multilevel secret sharing scheme.