Physical simulation of wood combustion by using particle system
Odun yanmasının parçacık sistem tabanlı fiziksel simülasyonu
- Tez No: 275066
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bilgisayar grafiğinde, en karmaşık sorun, su, ateş, duman ve benzeri doğal fenomenlerin modellenmesidir. Bu karmaşanın ardındaki neden yapısal olup, doğal fenomen simülasyonlarının, uygulanması ve modellenmesi zor olan fiziksel denklemlere dayanmasıdır. Karmaşık fiziksel simülasyonlarda, simülasyona katılan cismin çeşitli özelliklerinin kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu özellikler değişebilir ve bunların değişimi, cismin diğer fiziksel ve termal özelliklerini etkileyebilir. Doğal fenomenlerden biri olan odun yanması da, yanma reaksiyonu, ısı aktarımı, ısı yayılımı, yakıt tüketimi ve cisim şekli gibi çeşitli özelliklere sahiptir ki simülasyon süresince bunların herhangi birindeki değişim, bazı diğer özelliklerin etkilerini değiştirir.Ateş fenomeninin modellenmesi ve hareketlendirilmesini içeren bir çok model bulunmaktadır. Ateş modellenmesi ile ilgili var olan çalışmaların çoğundaki sorun, yanan katı cismin parçalanmasına değinilmemiş olunması, bunun yerine katı cismin sadece yakıt kaynağı olarak kullanılmasıdır.Bu tezde, yanan odunun parçalanması ve yanma sürecinin parçacık tabanlı yönteme dayanan fiziksel simülasyonunu sunuyoruz. Bu çalışmamızda, odunun yakıt kaynağı olmasının dışında, yanma sürecinin odun üzerindeki fiziksel ve termal etkileri gözlemlenmektedir. Odun cisminin içsel ve dışsal özellikleri ve bunların etkileşimlerine dayanan parçalanma, ve yanma sürecine göre belirlenen ateş yayılım hareketi simülasyonu için parçacık tabanlı sistem modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In computer graphics, the most challenging problem is modeling natural phenomena such as water, fire, smoke etc. The reason behind this challenge is the structural complexity, as the simulation of natural phenomena depends on some physical equations that are difficult to implement and model. In complex physically based simulations, it is required to keep track of several properties of the object that participates in the simulation. These properties can change and their alteration may affect other physical and thermal properties of object. As one of natural phenomena, burning wood has various properties such as combustion reaction, heat transfer, heat distribution, fuel consumption and object shape in which change in one during the duration of simulation alters the effects of some other properties.There have been several models for animating and modeling re phenomena. The problem with most of the existing studies related to re modeling is that decomposition of the burning solid is not mentioned, instead solids are treated only as fuel source.In this thesis, we represent a physically based simulation of a particle based method for decomposition of burning wood and combustion process. In our work, besides being a fuel source, physical and thermal affects of combustion process over wood has been observed. A particle based system has been modeled in order to simulate the decomposition of a wood object depending on internal and external properties and their interactions and the motion of the spreading fire according to combustion process.