Modeling of radio frequency induced currents on lead wires during mr imaging using a modified transmission line method (MoTLiM)
Modifiye iletim hattı metodu kullanılarak radyo frekans dalgaları kaynaklı akımların modellenmesi
  1. Tez No: 275065
  2. Yazar: VOLKAN AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Manyetik Resonans Görüntüleme (MRG) tanı koymada sık kullanılan bir tekniktir.Fakat MRG vücudunda ekit bulunan hastalar için tehlikelidir. MRGsırasında radyo frekans (RF) dalgaları spinlerin uyarılmasında kullanılmaktadır.Eğer bu RF dalgalar metal bir cisim üzerine uygulanırsa, metal cisim üzerindeakım oluşmasına neden olacaktır. Metal cisimlerde oluşan bu akımlar vücutiçerisinde ciddi ısınmalara hatta bazı durumlarda dokularda ciddi yanıklara nedenolabilmektedir. Bu durum MRGyi bazı hastalar için tehlikeli kılmaktadır.Bu problemi çözmek için bir çok çalışma yapılmıştır. Fakat bu çalışmalar genellikledeneysel veya benzetim tabanlı metodlarla yapılmıştır.Bu tez çalışmasında RF dalgalar nedeniyle metaller üzerinde oluşan akımlararasındaki ilişki analitik olarak formülize edilmiştir. Bu çözümü elde etmekiçin vücut içerisinde bulunan teller iletim hatları ile benzer bir biçimde modellenmiştir. Teller iletim hatlarında olduğu gibi direnç, kondansatör ve endüktansbobinleri ile modellenmişlerdir. Bu model oluşturulurken iletim hatlarındaoluşan akımlar ile vücut içerisindeki teller üzerinde oluşan akımların sönümlenensalınan karakterlerinin benzerlikleri temel alınmıştır. Geleneksel iletim hattımodeli RF dalgaların etkisini dahil etmek için değiştirilmiştir. Sunulan yöntemingeçerliliği ilk olarak benzetimlarla test edilmiş daha sonra da deneysel yollarladoğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) is widely used diagnosis technique. DuringMRI radio frequency (RF) fields are utilized to excite the spins. If these RF fieldsincidence on metallic implants, currents will be induce on the metallic parts ofimplants. Inside the body these induced currents on metallic implants causeheating of tissue and sometimes cause severe burning of tissue. This phenomena makes MRI hazardous for patients with metallic implants. Much work has been done to understand this phenomena. However, most of these work based on purely experimental or numerical methods. So to understand and to obtain a good intuition on this problem a lot of cases must be solved computationally or tested experimentally.In this study lumped element model of the transmission line is modified in order to model the conductive wires of implants inside the body. This model is based on the similarity between the damped oscillatory behavior of transmission line currents and induced currents on wires inside the body. A voltage source is added to model the effect of the incident electric field. Voltages and currents on a infinitesimally small portion of wire are solved. Solving currents and voltages simultaneously on the modified lumped element model lead to a non- homogeneous differential equation for the current. The solution of this differential equation gives the analytical solution for the induced current on the implant lead. To test the validity of this solution, wire under the uniform incident electric field is solved with the Modified Transmission Line Method (MoTLiM) and compared to Methods of Moment (MoM) solution. The results are also verified using phantom experiments. For experimental verification, the distorted flip angle distribution due to induced currents are measured using flip angle imaging techniques. In addition to this, the flip angle distribution around the wire is calculated using results obtained from MoTLiM. Finally these results are compared and an error analysis is carried out