Cepstral methods for image feature extraction
İmge öznitelik çıkarımı için kepstral yöntemler
  1. Tez No: 275068
  2. Yazar: SERDAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ENİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İmgelerden çıkarılan bilgilerin hazırlanmasındaki öneminden dolayı, imge öznitelik çıkarımı, bilgisayarla görme ve örüntü tanıma alanlarındaki en önemli çalışma alanlarından biridir.Bu tezde, imgelerden öznitelik çıkarımı için, iki boyutlu (2B) kepstrum tabanlı yöntemler (2B mel- ve Mellin-kepstrum) sunulmaktadır. Önerilen öznitelik çıkarım teknikleri, yüz tanıma ve hedef tespit uygulamalarında kullanılmıştır. Kepstral öznitelikler, genlik ve öteleme değişimlerine karşı değişimsizdir. Buna ek olarak, 2B Mellin-kepstrum kullanılarak çıkarılan öznitelikler, dönme değişimsizdir. Sağladığı bu faydalardan dolayı, önerilen yöntemler çeşitli öznitelik çıkarım problemlerinde kullanılabilir.Kepstral yöntemler kullanılarak çıkarılan öznitelik matrisleri, Ortak Matris Yaklaşımı (CMA) ve çok sınıflı Destek Vektör Makinası (SVM) kullanarak sınıflandırılmıştır. Deneysel sonuçlar, kepstral öznitelik çıkarım algoritmaları kullanılarak elde edilen başarı oranlarının standart temel yöntemlerle (Temel Bileşen Analizi, Fourier-Mellin Dönüşümü, Doğrusal Ayırtaç Analizi) elde edilen başarı oranlarından yüksek olduğunu göstermiştir. Dahası, kepstral yöntemlerce çıkarılan özniteliklerin, hesaplama yükü bakımından daha verimli olduğu gözlemlenmiştir.Hedef tespiti görevinde, önerilen öznitelik çıkarım yöntemleri, tipik Otomatik Hedef Tanıma (ATR) sisteminin, tespit ve ayrımsama aşamalarında kullanılmaktadır. Kepstral yöntemlerden elde edilen öznitelik matrisleri SVM sınıflandırıcısına uygulanmıştır. Benzetim sonuçları, 2B kepstral öznitelik çıkarım yöntemlerinin SAR imgelerinde hedef tespitinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Image feature extraction is one of the most vital tasks in computer vision and pattern recognition applications due to its importance in the preparation of data extracted from images.In this thesis, 2D cepstrum based methods (2D mel- and Mellin-cepstrum) are proposed for image feature extraction. The proposed feature extraction schemes are used in face recognition and target detection applications. The cepstral features are invariant to amplitude and translation changes. In addition, the features extracted using 2D Mellin-cepstrum method are rotation invariant. Due to these merits, the proposed techniques can be used in various feature extraction problems.The feature matrices extracted using the cepstral methods are classified by Common Matrix Approach (CMA) and multi-class Support Vector Machine (SVM). Experimental results show that the success rates obtained using cepstral feature extraction algorithms are higher than the rates obtained using standard baselines (PCA, Fourier-Mellin Transform, Fourier LDA approach). Moreover, it is observed that the features extracted by cepstral methods are computationally more efficient than the standard baselines.In target detection task, the proposed feature extraction methods are used in the detection and discrimination stages of a typical Automatic Target Recognition (ATR) system. The feature matrices obtained from the cepstral techniques are applied to the SVM classifier. The simulation results show that 2D cepstral feature extraction techniques can be used in the target detection in SAR images.