Akustik ve görsel özellikleri kullanarak müzik tür sınıflandırması uygulaması
Musical genre classification application using both acoustic and visual features
  1. Tez No: 498114
  2. Yazar: ALİ ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu teze konu olan çalışmada, sesin hem görsel hem de akustik özellikleri kullanılarak müzik tür sınıflandırması uygulaması geliştirilmiştir. Müzik türleri olarak en çok bilinen dört farklı müzik türü seçilmiştir. Bunlar Elektronik, Jaz, Klasik ve Metal müzik türleridir. Görsel özelliklerin tasarımında SIFT ve SURF görüntü tanımlayıcıları kullanılmıştır. Akustik özellik olarak da Mel Frekans Kepstral Katsayıları (Mel Frequency Cepstral Quefficients(MFCC)) kullanılmıştır. Sınıflandırıcı olarak ise Destek Vektör Makinesi ve k-nn sınıflandırıcısından yararlanılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle insanların otomatik sınıflandırma yapan cihaz ya da yazılımlara güveni artmaktadır. Bununla beraber müzik piyasasının gelişmesiyle otomatik müzik tür sınıflandırması uygulamasına olan ilgi artmakta ve bu tür sistemlerin kullanımı da buna paralel bir şekilde her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak müzik tür sınıflandırması uygulaması geliştirilerek bu ihtiyacın giderilmesi amaçlanmıştır. Müzik türleri kendi içinde belirli özelliklere sahiptir. Her türün kendine özgü akustik özellikleri bu türün diğer türlerden ayırt edilmesinde kullanılır. Sese ait akustik özellikler 3 ana sınıftan oluşur. Bunlar Tını özellikleri, Ritmik özellikler ve Makam özellikleridir. Görsel özelliklerle birleştirme işlemi yapıldığından burada sadece Timbral özellikler sınıfına ait olan MFKK özelliği kullanılmıştır. MFKK ses işlemede en çok kullanılan ve en etkin bir özelliktir. Özellikle ses tanıma ve konuşmacı tanıma gibi uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Müzik tür sınıflandırması uygulamalarında da şimdiye kadar kullanılmıştır. MFKK, insan kulağının sesi algılamasına benzer şekilde çalışır. Yapılan deneylere göre insan kulağı sesi ilk 1000Hz de doğrusal olarak, 1000Hz 'den büyük frekanslarda da logaritmik olarak algılamaktadır. Buradan esinlenerek MFKK özellikleri çıkarılmıştır. Görsel özellik elde edilmesinde müziğin spektrogramı elde edilerek bu spektrogram üzerinde görüntü işleme teknikleriyle özellik çıkarılmıştır. Görsel özellikler kısmında kullanılan görüntü tanımlayıcılardan bir tanesi SIFT' dir. Görüntü tanımlayıcılar bir görüntüye ait olan özelliklerin çıkarılmasını sağlar. SIFT görüntü tanımlayıcısı görüntüden özellik çıkarırken hem görüntü rotasyonundan hem de ölçekten bağımsız çalışmaktadır. Yani görüntü rotasyonunda ya da ölçekte meydana gelebilecek herhangi bir değişiklik SIFT görüntü tanımlayıcısının performansını herhangi bir şekilde etkilememektedir. SURF algoritması da bir diğer görüntü tanımlayıcısı olarak kullanılmıştır. SURF, SIFT algoritmasının hızlandırılmış şeklidir. Dolayısıyla SURF' de hem görüntü rotasyonundan hem de ölçekten bağımsız çalışmaktadır. Görüntü tanımlayıcılar elde edildikten sonra bu tanımlayıcılardan çıkan vektörler kullanılarak özellik kümesi histogramı oluşturulur. Özellik kümesi özellikle son yıllarda görüntü sınıflandırmada kullanılan bir yöntemdir. Görüntü tanımlayıcılardan elde edilen vektörler k-means yöntemi kullanılarak benzerliklerine göre sınıflandırılır ve bunların histogramı alınır. Daha sonra bu histogramlar sınıflandırıcı eğitiminde kullanılır. Sınıflandırıcı olarak da destek vektör makinesi ve k-nn sınıflandırıcısı kullanılmıştır. K-nn sınıflandırıcısı uygulaması basit olan bir sınıflandırma çeşididir. Bu sınıflandırıcının diğer sınıflandırıcılardan farkı eğitim aşamasına gerek duymamasıdır. Eğitim verileri sınıflandırma sırasında bu sınıflandırıcı tarafından direkt olarak kullanılır. Destek vektör makinesi de bir danışmanlı öğrenme çeşididir. Görüntü ve ses işleme alanında sınıflandırıcı olarak en çok kullanılan yöntemdir. Bu sınıflandırıcı farklı sınıfları birbirinden ayırt edebilecek en iyi hyperplane'ı bularak sınıflandırma işlemini gerçekleştirir. Sistem gerçeklemesinde kullanılan temel eleman Raspberry pi vakfı tarafından üretilmekte olan Raspberry pi 2 'dir. Raspberry pi, içinde Linux Raspbian işletim sistemi olan bir karttır. Dolayısıyla aslında Linux yüklü bir bilgisayar gibi de düşünebiliriz. Dolayısıyla herhangi bir yazılım programı(c,c++,python…) yüklenerek yazılım geliştirilmesi mümkündür. Bu çalışma python 2 kullanılarak geliştirilmiştir. Raspberry pi 2 4 çekirdekli ARMV7 cortex 900MHZ işlemci, 1GB RAM ve SD kart yuvasına sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen performansın dört müzik türünü ayırt etmede iyi sonuç verdiği görülmektedir. Sadece görsel özellikler kısmının bile müzik tür sınıflandırmasında kullanılabileceğini göstermiştir. İlk bölümde müzik ve müzik türlerinden bahsedilmiş ve müzik türlerinin kendine özgü özelliklerinin olduğundan bahsedilmiş ve gösterilmiştir. İkinci bölümde de özellik detektörler ve görüntü tanımlayıcılardan bahsedilmiştir. Sesin spektrogram görüntüsü üzerinden özellik detektörler yardımıyla anahtar noktaların bulunup, bu anahtar noktalardan da görüntü tanımlayıcılar yardımıyla özellik çıkarma işlemi uygulandığından bahsedilmiştir. Müteakiben oluşturulan üçüncü bölümde, görüntü tanımlayıcılardan çıkan vektörlerin benzerliklerine göre kümelenmesi ve bunların histogramının çıkarılmasıyla özellik kümesinin elde edilmesinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise sesin akustik özelliklerinden olan Mel Frekans Kepstral Katsayıların dan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde hem akustik özellikleri hem de görsel özellikleri sınıflandırma işleminde kullanılan Destek Vektör Makinesi ve knn sınıflandırıcısına değinilmiştir. Son olarak ise altıncı bölümde sistemin gerçeklenmesine değinilmiş ve elde edilen sonuçlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the application of musical genre classification has been improved by using both visual and acoustical features of the voice. Four different types of music were chosen as the most popular types of music. SIFT and SURF image descriptors are used in the design of visual features. Mel Frequency Cepstral Coefficients are used as the acoustic features. Support Vector Machine and k-nn classifier are used also as classifiers. With the development of technology, people are increasingly reliant on automatic classification devices or software. With the development of the music market, however, there is growing interest in the application of automatic musical genre classification, and the use of such systems is increasing day by day. Therefore, it is aimed to eliminate this necessity by developing the application of music genre classification. Music genres have certain characteristics in themselves. Each unique acoustic feature is distinguished from the other genres. To classify genres, people first need to know these genres. They need to listen many songs about that genre to learn it. So, they can classify them. Digitally, it is in same manner. We should train classifiers with using many songs for each genres. Then, the classifier can learn the genres and classify the test songs easily. It is not possible to classify all songs hundred percent. Because, some songs can contain not just one genre's features. They can have many genres' features. So, when classifiying, the classifier can give different results. Acoustic features of sound consist of 3 main classes. These are Timbral features, Rythmic features and Tune features. Because of combining visual features, only the MFCC property belonging to the class of the timbral features was used here. MFCC is the most used and most effective feature in sound processing. Especially in applications such as voice recognition and speaker recognition, confusion arises. It has been also used in the Music Genre Classification applications up to now. The MFCC Works in a similar way to the perception of the human ear. According to the experiments performed, the human ear perceives the sound linearly in the first 1000Hz and logarithmically in the frequencies more than 1000Hz. Inspired by this, MFCC features have been obtained. In the visual feature extraction part, first the spectrogram is obtained from the music files. Then, image processing techniques are applied to this spectrogram image to obtain visual features. One of the image descriptors used in visual features is SIFT. Image descriptors allow you to extract properties that belong to an image. The SIFT image descriptor works independently of both the image rotation and the scale when extracting features from the image. In other words, any change that may ocur in image rotation or scale does not affect the performance of the SIFT image descriptor in any way. The SURF algorithm is also used as another image descriptor. SURF is the accelerated version of the SIFT algorithm. Therefore, SURF works independently of both image rotation and scale. After the image descriptors are obtained, the bag of feature histogram is created using the vectors that come out of these descriptors. The bag of feature method used in image classification especially in recent years. The vectors obtained from the image descriptors are classified according to their similarity using the k-means method and their histograms are taken. These histograms are then used in classifier training stage. Support Vector Machine and k-nn classifier are used as classifier. The application of k-nn classifier is a sort of classification that is simple. This classifier differs from the other classifiers in that it does not need the training phase. Training data is used directly by this classifier during classification. The support vector machine is a supervised learning type of classifiers. It is the most used method as classifier in image and sound processing field. This classifier performs the classification process by finding the best hyperplane to distinguish the different classes frorm each other. The basic element used in the system realization is Raspberry pi 2 produced by Raspberry pi foundation. Raspberry pi is a card with Linux Raspbian operating system. So we can think of it as a computer with Linux installed. Therefore, it is possible to develop software by installing any computer software program(c, c++, python…). This work has been developed using python 2. Raspberry pi 2 has a 4-core ARMV7 Cortex 900MHZ processor, 1GB of RAM and an SD card slot. The conducted work has shown that the algorithm can classify four different genres successfully even with using only visual features. When used just visual features, the algorithm can classify Metal, Pop and Classic musics succesfully. However, Jaz music classification performance is lower than other types with using visual features. The acoustic features show that the classification performance of all 4 types are similar to each other. Without considering Jaz music performance, the visual features are more succesfull than acoustic feautres. For the Jaz music, acoustic features are more succesful than visual features. In the first chapter, music and music genres and their features with distinctive properties are discussed and obtaining spectrogram is mentioned. In the second chapter, feature detectors and image descriptor are mentioned. Key points are found by feature detectors on the spectrogram and features are detected by image descriptors. SIFT(Scale-Invariant Feature Transform) and SURF(Speeded-Up Robust Features) image descriptors are mentioned. In the third section, the vectors obtained by the image descriptors are group based on their similarities and the histogram is obtained based on that group. The bag of features are obtained by using histogram. In the fourth section, acoustic properties of the sound and Mel Frequency Cepstral Coeficient are mentioned. Four diffrent number of MFCC coefficients are used. 9, 11, 13 and 15 MFCC coefficients are used and their performance are compared in the conclusion part. In the fifth section, Support Vector Machine and knn are mentioned, which are used to classify both visual and sound features. Both linear and nonlinear SVM classifying algorithm discussed in that section. Also, selecting the appropriate 'k' value is mentioned. In the sixth section, implementation of the system and results are shown.