Resonant optical nanoantennas and applications
Optik dalga boylarında çalışan, rezone eden nanoantenler ve uygulamaları
- Tez No: 275070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektrik mühendisliğinin temel yapıtaşlarından olan antenler elektromanyetik dalgaları yaymak ve almak için tasarlanmış metal şekillerdir. Nano fabrikasyon ve nano boyutta görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile birlikte metal şekillerin görünür ışığın dalgaboyundan küçük boyutlarda, nano boyutlarda, dahi fabrike edilmesi mümkün hale gelmiştir. Nano boyutlu metal şekiller sayesinde optik dalga boylarında çalışan antenlerin mühendisliğinin önü açılmıştır. Nano antenler radyo antenlerinin optik dalga boylarında çalışan eşdeğeri sayılabilir. Bugün, fizik, kimya, malzeme bilimi ve biyoloji nanoantenleri ışık dalgalarını kontrol etmek için kullanmaya başlamıştır. Nanoantenler ışığın üretiminin, manipülasyonunun ve algılanmasının yer aldığı teknolojik uygulamalar için düzenlenmektedirler. Optik nanoantenlerin rezone ettikleri dalga boyları için, yüzeylerinde ve yüzeylerine yakın yerlerde, dikkat çeken elektrik alan artışı gözlenmektedir. Bu elektrik alan artışı teknolojik uygulamalar açısından oldukça önemlidir. Bu tezde nümerik hesaplamalar yoluyla optik nanoantenlerin rezonans karakterleri ve rezonanslarını etkileyen etkenler çalışılmıştır. Bunun yanında, rezone eden nanoantenlerin radyasyon karakterleri incelenmiştir. Son olarak, rezone eden nanoantenlerin yakınındaki yüksek elektrik alan lineer olmayan optik uygulamalar için kullanılmıştır. Odaklanmış iyon demeti yoluyla nanoantenlerin fabrikasyonlarının sonuçları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being one of the fundamentals of electrical engineering, an antenna is a metallic shape structured to transmit or receive electromagnetic waves. Thanks to the recent advances in nano fabrication and nano imaging, metallic structures can be defined with sizes smaller to that of visible light, wavelengths of several nanometers. This opens up the possibility of the engineering of antennas working at optical wavelengths. Nanoantennas could be thought of optical wavelength equivalent of common antennas. Today physics, chemistry, material science and biology use optical nanoantennas to control light waves. Optical nanoantennas are tailored for many technological applications that include generation, manipulation and detection of light. The near field enhancement of resonant optical nanoantennas at specific wavelengths is their most promising advantage that attracts technological applications. In this thesis, we study the resonance characteristics of optical nanoantennas and investigate the governing factors by numerical calculations. We also evaluate radiated electric field from the resonating nanoantenna. Finally, we employ the resonant near field enhancement in optical nonlinear generation. The fabrication of nanoantennas with FIB milling is also explored.