Camera-based 3D interaction for handheld devices
Taşınabilir cihazlar için kamera tabanlı 3 boyutlu etkileşim
- Tez No: 275071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA K. ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Taşınabilir cihazları kullanmak hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Onları kullanmanın en kaçınılmaz kısmı ise onlarla iletişimde bulunmaktır. Bugünün kullanıcı ara yüzleri çoğunlukla masa üstü cihazlardan esinlenilerek tasarlanmıştır.Bunun sonucu olaraksa taşınabilir cihazlarla iletişim kurmak zorlaşmıştır. Ancak işlemci gücü, sensörler ve kameralar gibi eklentiler çoktan bu cihazlarda yerlerini almışlardır. Bunlar bize standardın dışında yeni iletişim kurma yöntemleri için olanak sağlamaktadır. Bu tez, parmak tan_ma, parmak takibi ve nesne hareketleri konusunda bazı yeni yaklaşımlar sunarak, mobil cihazlar ile etkileşimin daha iyi geliştirilebileceğini öne süren bir çalışmadır.Tezimin sonucu olarak, taşınabilir cihazlar ile kullanıcı arasında yeni bir iletişim yöntemi tasarlanmıştır. Bu, taşınabilir cihazlarla iletişim kurmanın tamamen yeni bir yöntemidir. Bu, nesneleri doğrudan değiştirme imkanı vermektedir. Sistem bu cihazlarda bulunan donanımlara ilave bir donanım gerektirmemektedir. Etkileşim yöntemi, kameranın önünde hareket eden bir nesnenin hareketini (bir parmak veya önceden tanımlanmış bir işaretçinin hareketini) sanal bir ortama yansıtarak nesneleri doğrudan değiştirme imkanı vermektedir.Parmak tanımlama için, taşınabilir cihazların ve baş parmağın yapısına uygun olarak yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Problemi çözmek için iki boyutlu, hızlı, renk tabanlı bir sahne analizi yöntemi uygulanmıştır.Parmak takibi için, taşınabilir cihaz elde tutulurken baş parmağın hareket yapısına uygun yeni bir yöntem geliştirilmiştir. İki boyutlu Kırmızı-Yeşil-Mavi (KYM) renk verisinden üç boyutlu hareket verisinin çıkarılması çalışmanın bu kısmı için önemli bir bölümdür.
Özet (Çeviri)
Using handheld devices is a very important part of our daily life. Interacting with them is the most unavoidable part of using them. Today's user interface designs are mostly adapted from desktop computers. The result of this was difficulties of using handheld devices. However processing power, new sensing technologies and cameras are already available for mobile devices. This gives us the possibility to develop systems to communicate through different modalities. This thesis proposes some novel approaches, including finger detection, finger tracking and object motion analysis, to allow efficient interaction with mobile devices.As the result of my thesis, a new interface between users and mobile devices is created. This is a new way of interaction with the mobile device. It enables direct manipulation on objects. The technique does not require any extra hardware. The interaction method, maps an object's motion (such as a finger's or a predefined marker's motion) to a virtual space to achieve manipulation which is moving in front of the camera.For Finger Detection, a new method is created based on the usage of the mobile devices and structure of thumb. A fast two dimensional color-based scene analysis method is applied to solve the problem.For Finger Tracking, a new method is created based on the movement ergonomics of thumb when holding the mobile device on hand. Extracting the three dimensional movement from the two dimensional RGB data is an important part of this section of the study.A new 3D pointer data and pointer image is created for usage with 3D input and 3D interaction of 3D scenes. Also direct manipulation for low cost is achieved.