Bulanık mantık kontrollü ev tipi taşınabilir kompanzayson sistemi tasarımı
House type portable compensation system design with fuzzy logic control
- Tez No: 275122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle elektrik enerjisine olan gereksinim hızla artmaktadır. Elektrikle çalışan sistemlerde tasarruf sağlamanın ve verimliliği arttırmanın en etkin yöntemlerinden birisi de reaktif güç kompanzasyonudur. Türkiye' de halen uygulanan yönetmelikle birlikte, sanayide kompanzasyon zorunlu ve belirli aralıklarda yapılırken, konut ve küçük ölçekli işletmelerde bu konuda bir düzenleme yoktur ve önemsenmemektedir. Reaktif Güç Kompanzasyonunun yurt genelinde uygulanması halinde tasarrufun büyük oranlara ulaşması mümkündür. Bu çalışmada; reaktif gücün tek fazlı sistemlerde ölçülmesi ve bir mikrodenetleyici yardımıyla tasarrufa yönlendirilmesi hesaplaması geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde akım ile gerilim arasında oluşan faz farkı ölçülerek, çekilen reaktif güç miktarına göre çıkışlar bulanıklaştırılmış ve tasarrufu yönlendirme gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonuçları, tasarlanan sistemin basit yapılı ve küçük boyutlu olduğunu, sistemin güç katsayısını optimum seviyeye getirerek tasarruf sağladığını, hataların en aza indirildiğini ve maliyeti düşürdüğünü göstermiştir. Ayrıca sistemin taşınabilir özelliği sayesinde, reaktif güç harcanmayan ya da herhangi bir cihaz kullanılmadığı zamanlarda oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmiş, bu sayede cihazların ömrünün uzadığı görülmüştür. Bu özellikleriyle piyasada satılan cihazlardan daha verimli, kullanışlı ve ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
In the present day, the requirement for electric energy is increasing rapidly with the advancement of the technology. One of the most effective methods of achieving savings in electrically-operated systems and increasing the efficiency is reactive power compensation. According to the presently enforced regulation, compensation is mandatory in the industry and it is made at certain intervals, however, there is no arrangement for residences and small-scale enterprises and this issue is neglected. It is possible to make significant amounts of savings if the reactive power compensation is implemented over the whole country. In this study, measurement of the reactive power in single-phase systems has been developed, as well as calculation for directing for energy saving through a microcontroller. With the implemented system, the phase difference between the current and voltage was measured, the outputs were fuzzed according to the quantity of the consumed reactive power and directing for saving was achieved. Implementation results demonstrated that the designed system has a simple structure and small dimensions, it brings up the power coefficient of the system to the optimum level, it reduces the faults to minimum and reduces the cost. Furthermore, thanks to its portability feature, adverse effects that could be encountered when reactive power is not consumed or not used have been prevented, due to this characteristic, it was observed that the service life of the devices has been extended. With the developed system, the adverse effects of unnecessary capacitive loading of the system when no current is drawn from the mains or no reactive power is consumed have been minimized. With these features, it is more useful and more economical than the devices sold on the market.