Bulanık mantık tabanlı indüksiyon motor koruma sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of fuzzy logic based protection system for induction motors
- Tez No: 275129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, asenkron motorları altı farklı hata parametresine karşı koruyan elektronik koruma sistemi gömülü sistem olarak gerçekleştirilmiştir. Bu parametreler; aşırı gerilim, aşırı akım, sargı sıcaklığı, gerilim dengesizliği, akım dengesizliği ve düşük gerilimdir. Sistem bir hata algıladığında belirli bir süre bekleyerek bu süre içinde hata düzelmemiş ise motorun çalışmasını durdurmaktadır. Bu süreyi Mikro denetleyici içine yazılmış bulanık mantık programı hesaplamaktadır. Böylece birçok hata kombinasyonu için farklı süreler üretilmiş ve kontrol sisteminin hassasiyeti artırılmıştır.Kontrol sistemi bir hata algıladığında sesli uyarı vererek hatanın nereden kaynaklandığını grafik ekranda göstermektedir. Bu ekranda aynı zamanda hata oluştuğu andaki akım, gerilim veya sıcaklık değerleri de izlenebilmektedir. Ayrıca okunan tüm veriler RS232 kablosu ile bilgisayara aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an electronic protection system was carried out as embedded system which protects asynchronous motors against six different fault parameters. These parameters are over voltage, over current, wind temperature, voltage unbalance, current unbalance and low voltage. When a fault detected, system wait for a while. If the fault is not recovered, the system will shut down the motor. This interval is calculated by fuzzy logic program that was embedded in microcontroller. Thus various time delays produced for various fault combinations and improved the sensibility of the control system.When the fault detected, system alerts and shows us the source of the error via graphic display. Current, voltage or temperature values in case of fault can show in display, as well. Furthermore, all of the displayed values can be transmitted to computer via RS232 cable.