Bazı Schiff bazı metal komplekslerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some Schiff bases metal komplexes and investigation of biological activities
- Tez No: 275128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın birinci aşamasında 2 adet Schiff bazı ligandı sentezlendi. Bu Schiff bazı ligandları; (E)-4-bromo-2-((bromofenilimino)metil)fenol ve (E)-4-bromo-2-((klorofenilimino)metil)fenol ligandlarıdır. Bu ligandların Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) kompleksleri elde edildi.Çalışmanın ikinci aşamasında ise elde edilen Schiff bazı ligandları ve onların metal komplekslerinin antibakteriyel etkisi Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus ve Proteus mirabilis bakterileri üzerinde disk difüzyon metodu ile test edilmiştir. Elde edilen Schiff bazları ve metal kompleksleri 1H-NMR, FT-IR, elementel analiz ve manyetik süsseptibilite teknikleri kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
On the first step of this study, three Schiff base ligands were synthesized. These Schiff base ligans are, (E)-4-bromo-2-((bromophenylimino)mehyl)phenol and (E)-4-bromo-2-((chlorophenylimino)methyl)phenol.Ni(II), Cu(II) and Zn(II) complexes of this ligands were obtained.On the second step of this study, the antibacterial activities of synthesized Schiff bases and their metal complexes examined Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus and Proteus mirabilis by disk difusion method. Obtained Schiff bases and metal complexes was characterized by 1H-NMR, FT-IR, elementel analysis and magnetic süsceptibility techniques.