Endemik Astragalus schizopterus bitkisinin İn vitro rejenerasyon potansiyelinin belirlenmesi
Determination of In vitro regeneration abilities of endemic Astragalus schizopterus
- Tez No: 275147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Astragalus schizopterus Boiss. bitkisinin çimlenme ve in vitro rejenerasyon yeteneği araştırılmıştır. A. schizopterus tohumları; zımparalama, bisturi ile çizme ve hidroklorik (HCl) asit ile muamele edilmiştir. En iyi çimlenme oranı (% 96.7) bisturi ile çizilen tohumlardan elde edilmiştir. Kültür öncesi tohumların yüzey sterilizasyonu 20 dakika süreyle % 20 (v/v)'lik sodyum hipokloritle yapılmıştır. Steril tohumlar bisturi ile çizilerek ½ MS temel besin ortamlarında kültüre alınmış ve bu şekilde eksplant kaynağı için steril fideler elde edilmiştir.Aseptik şartlarda yetiştirilen fidelerden alınan hipokotil, yaprak ve yaprak sapı eksplantları farklı kombinasyon ve konsantrasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri (BAP, NAA, TDZ, IAA, ZEA, 2,4-D, KIN) içeren yarı-katı MS ve B5 gibi temel besin ortamlarında kültüre alınmıştır. Tüm denemeler ?Tesadüf Parselleri Deneme Deseni? ne göre kurulmuştur.A. schizopterus'da adventif sürgün rejenerasyonu için 2, 4 ve 8 mg/l 2,4-D x 0.5 mg/l KIN içeren MS veya B5 ortamları, 0-5 mg/l 2,4-D x 0-5 mg/l KIN ve 1, 2, 4 mg/l 2,4-D x 0.5 mg/l BAP veya KIN içeren MS besin ortamları denenmiştir. Ayrıca 1, 2, 4 mg/l BAP x 0.5 mg/l NAA, 0.2, 0.4, 0.6 mg/l TDZ veya bunların 0.2 mg/l NAA kombinasyonu içeren ortamlar, 2 ve 4 mg/l IAA x 0.5 mg/l ZEA ile 0.5 mg/l IAA x 2 ve 4 mg/l ZEA içeren MS ortamları kullanılmıştır. A. schizopterus'ta denemeye alınan eksplantlardan çoğunlukla yumuşak veya sert yapılı ve embriyogenik olmayan kallus elde edilmiştir. Rejenerasyon ortamına alınan kalluslarda herhangi bir sürgün rejenerasyonu görülmezken, bazı ortamlarda kök oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Astragalus schizopterus Boiss. germination and plant regeneration ability was evaluated in vitro. A. schizopterus seeds were treated grinding, lancet with a boot and hydrochloric (HCl) acid. The best germination rate (96.7 %) was obtained from seeds that are plotted with a lancet. Surface sterilization of seeds, prior to culture was achieved by immersion in 20 % (v/v) sodium hypoclorite solution for 20 min. Drawn with a sterile lancet ½ MS basic food grains were cultured in medium and thus, sterile seedlings were obtained for explant sourceHypocotyl, leaf and petiole sponges obtained from seedlings grown in aseptic conditions were taken to culture in MS and B5 basic nutritional environments containing semi-solid. plant growth regulators (BAP, NAA, TDZ, IAA, ZEA, 2,4-D, KIN) of different combinations and concentrations. The experiments were set up according to randomized complete plots design.2, 4, 8 mg/l 2,4-D x 0.5 mg/l KIN MS or B5 media containing 0-5 mg/l 2,4-D x 0-5 mg/l KIN and 1, 2, 4 mg/l 2,4-D x 0.5 mg/l BAP or KIN containing MS nutrient media were tested for A. schizopterus adventitious shoot regeneration. Also 1, 2, 4 mg/l BAP x 0.5 mg/l NAA, 0.2, 0.4, 0.6 mg/l TDZ, or a 0.2 mg/l NAA containing media combinations, 2 and 4 mg/l IAA x 0.5 mg/l ZEA and 0.5 mg/l IAA x 2 and 4 mg/l of MS medium was used containing ZEA. Mostly non- embriyogenic soft or hard callus were obtainedfrom explants tried in A. schizopterus.While no shoot regeneration was observed in the callus taken to regenarion media,root regeneration was observedin certain media.