Çerezlik kabaklarda (Cucurbita pepo L.) tüketici isteklerine uygun genotiplerin seçimi
Selection of edible pumpkin seeds (Cucurbita pepo L.) genotypes for consumer demands
- Tez No: 275161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, S2 ve S3 kademesinde çekirdek kabağı hatlarında kendileme ve UPOV parametrelerine göre bitki başına ve meyve başına tohum verimi, bitki başına meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı ve boyutları, tohum en/boy oranı ve 1000 tuhum ağırlığı, tohum rengi ve çıtlama kolaylığı, bitki görünümü, bitkide kol atma, kol atma derecesi, gövde rengi, yaprak rengi, yaprakta dilimlilik, taç yaprak dibinde halkanın varlığı ve halkanın rengi, tohumluk meyvede benek rengi, tohumluk meyvede benek yoğunluğu ve olgun meyve rengi gibi morfolojik özellikler belirlenmiştir.Araştırmada S3 kademesinde, bitki başına ortalama 41.85 g tohum verimi elde edilirken, en yüksek değeri 2- nolu genotip 114 g/bitki tohum vermiştir. Tohum rengi genelde krem olarak görülürken, 28 genotip eliptik, 1 genotip geniş eliptik ve 93 genotip dar eliptik tohum şekline sahip olup, 66 genotip çıtlaması kolay bulunmuştur.Tartılı derecelendirme sonucunda, 500 tam puan üzerinden 400 üzerinde puan alan genotipler ümitvar genotipler olarak tanımlanmıştır. Bu genotipler, 450 puan ile 8, 440 puanla 15, 10-5, 20, 430 puanla 7, 53, 64, 2-11, 10-9, 10-11, 420 puanla 73, 410 puanla 21, 32, 33, 35 ve 400 puanla 60 numaralı genotip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some morphological characteristics of the pumpkin lines that on level of S2 and S3 were determined according to inbred and UPOV parameters as seed yield per fruit and plant, fruit quantity per plant, average fruit weight and size, seed width/length rate and thousand seed weight, seed color and hint easiness, plant appearance, plant arm throwing, arm throwing degree, stem color, leaf color, leaf segmentation, presence case and colour of ring on the basis of crown, seedy fruit spot color, seedy fruit spot density and mature fruit color.In S3 level of the study, 41.85g seed yield were taken per plant on average, genotype 2- had maximum seed yield with 114 g/plant. Generally seed color was cream, twenty-eight genotypes were elliptical, one genotype was wide?elliptical, ninety-three genotypes were narrow?elliptical, sixty-six genotypes were found as hint easiness.As a result of weighted classification, genotypes that took 400 score over 500 were defined as promising genotypes. These genotypes were, genotype 8 with 450 score; 15, 10?5, 20 with 440 score; 7, 53, 64, 2-11, 10?9, 10-11 with 430 score; 73 with 420 score; 21, 32, 33, 35 with 410 score and 60 with 400 score.