Gravitenin bazı jeodezik problemlerde kullanımı
Gravity use some geodesic problems
  1. Tez No: 275188
  2. Yazar: EVREN ÇANKAYA TONGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Jeodezinin amacı, yeryuvarının çekim alanını belirlemektir. Yeryuvarının şeklinin belirlenmesinde esas olan jeoidin bulunmasıdır. Jeoidi belirlemek için gravite değerinin bilinmesi gerekir. Gravite, çekim kuvvetinin ve merkezkaç kuvvetinin bileşkesi olan top-lam kuvvettir. Bu çalışmada gravitenin temel ilkelerinden, indirgeme ve ölçme yöntemle-rinden bahsedilmiştir. Jeodezide gravitenin en önemli uygulama alanları açıklanmıştır. Uygulama olarak Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinin kuşatan bir bölgede enlem, boylam ve deniz yüksekliği bilinen noktalarda EGM08 modeli kullanılarak gravite değer-leri belirlenmiştir. Bulunan gravite değerine boşlukta gravite ve Bouguer indirgemesi ya-pıldıktan sonra grid enterpolasyonu yapılarak grid bölgesinde tekrar boşlukta gravite anomalilerine dönüş yapılmış ve haritalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of Geodesy is to determine the gravity of earth in order to determine the shape of the earth, mathematical earth, geodesy, should be known. For Geoid total force of the gravity and centrifugal force joining should be found. In this study, measurement techniques of gravity force is examined and necessary reduction techniques are explained. In Geodesy, most important appliation of gravity is explained. Application as Konya, Karaman, Niğde and Aksaray in the surrounding area, latitude, longitude and height of the sea at points of known gravity values were determined using the EGM08 model. Bougner gravity values and the reduction of gravity in a space after the interpolation grid to grid in back and in space has been converted to gravity anomalies have been mapped.