Masif ve özlü kaynak telleri ile birleştirilen hardox 400 çeliklerinin mekanik ve mikroyapı özellikleri
Microstructure and mechanical properties of hardox 400 steels welded by gmaw and fcaw processes
- Tez No: 275228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, MAG yöntemi ile HARDOX 400 aşınmaya dayanıklı çelik levhalar, SG2 ve SG3 masif kaynak telleri ve E 71 T-1 adlı özlü kaynak teli kullanılarak V-kaynak ağzı formunda ve yatay pozisyonda başarıyla birleştirilmiştir. İki farklı masif tel ve bir özlü tel ile birleştirilen kaynak levhalarının mikroyapıları ve mekanik özellikleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Birleştirilen numunelerin kaynak bölgelerinin mikroyapıları optik mikroskop kullanılarak ve mikrosertlik dağılımları belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda abrazif aşınmaya maruz kalan ekipmanların imalatında geniş kullanım alanı bulan HARDOX 400 çeliği, MAG kaynak yöntemi ve uygun parametreler kullanılarak hem yüksek mekanik değerlerin elde edilebileceği SG3 kaynak teli ile hem de yüksek hızlarda ve yüksek dolgu miktarında kaynak yapmaya izin veren özlü kaynak telleri ile başarıyla birleştirilebileceği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the feasibility for joining of similar HARDOX 400 steels by gas metal arc welding (GMAW) and flux-cored arc welding (FCAW) processes. It was employed two types of massive welding wires (SG2 and SG3) and a flux-cored welding wire (E 71 T-1). The V groove butt joint of HARDOX 400 plates at horizontally position was employed. Optical microscopy, microhardness, bend and tensile tests have been performed to evaluate the weld zone characteristics and the performance of HARDOX 400 steel joints. The experimental results revealed that the tensile strength of the gas metal arc welded HARDOX 400 steels using with SG3 welding wire has been slightly lower than that of the joint with SG2 welding wire and higher than that of the joined by FCAW. It is concluded that the SG3 welding wire for GMAW can be employed to obtain the high mechanical properties of HARDOX 400 steel joints and the E 71 T-1 flux-cored welding wire for FCAW can be used to obtain the high welding speed and high weld depositions