Sürekli mıknatıslı senkron motorun doğrudan moment kontrolünün benzetimi ve sürücü düzeneğinin gerçeklenmesi
Simulation of direct torque control of permanent magnet synchronous motor and implementation of drive system
  1. Tez No: 275434
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojideki ilerlemeler paralelinde sürekli olarak gelişen sürekli mıknatıslı senkron makinalar (SMSM), sahip olduğu verim, güç faktörü, güç-ağırlık oranı gibi parametrelerinin üstün olması ve işletmede bakım gereksiniminin neredeyse hiç olmaması gibi nedenlerle yenilenebilir enerji kaynakları uygulamalarında ve sanayide sıklıkla kullanılmaktadır.Sürekli mıknatıslı senkron motorların gelişmiş sürücüler ile birlikte kullanılmasıyla, işletme sürecinde motorun sadece istenen çalışma durumunda çalışması sağlanabilmektedir. Bu sayede gereğinden fazla enerji harcanması durumu ortadan kaldırılarak enerji verimliliği bakımından oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.Sürücüler genellikle hız ve moment kontrolü ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Son yıllarda bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılamak amacıyla birçok kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada sürekli mıknatıslı senkron motora doğrudan moment kontrolü yönteminin uygulanması önerilmiştir. Bu bağlamda kontrol yöntemi geniş bir şekilde anlatılmış, MATLAB/Simulink ortamında benzetim modeli oluşturulmuş ve elde edilen benzetim sonuçları irdelenmiştir.Bu çalışmada ayrıca, ileriki çalışmalarda kullanılmak üzere sayısal işaret işleyici (DSP) tabanlı, sürücü düzeneğinin tasarımı yapılmıştır. Sayısal işaret işlemci uygulamada ihtiyaç duyulan kontrol için kullanılması gereken inverter anahtar kombinasyonlarını hızlı bir şekilde belirleyecektir. Böylece motordan istenilen cevap işletme sürecinde kabul edilebilir bir gecikme ile elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
By advancements of permanent magnet synchronous motors (PMSM) along with technology, they have been frequently used in industry and renewable energy sources applications because of their superiorities on parameters such as efficiency, power factor, and power-weight ratio with their too little necessity of maintenance.As using SMSM?s with advanced drivers, only requested operation can be achieved from the motor. In this way, by eliminating the extra energy expenditure good result in term of energy efficiency can be achieved.Need of control on speed and torque comes forward on general applications. Within past years there have been lots of developments in control techniques on purpose of meet this requirement. In this study direct torque control technique of permanent magnet synchronous motor is suggested. For that reason simulation model of direct torque control technique of permanent magnet synchronous motor has been implemented on MATLAB/Simulink platform and examined its results.Also in this study, in purpose of use of further studies a digital signal processor (DSP) based drive mechanism has been designed and implemented. Digital signal processors are used in the purpose of quick determining combination of the inverter switches for desired control technique. So that the desired response from the system will have been obtained with an acceptable delay.