Diyarbakır il merkezinin elektromanyetik alan haritasının çıkarılması ve durum değerlendirilmesi
Digital map of Diyarbakır city center's electromagnetic field and it's assessment
  1. Tez No: 275433
  2. Yazar: MUSTAFA CANSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAHATTİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin geli?mesi ile birlikte hayatımıza çok sayıda elektronik cihazlar girmi?tir. Çevremizdeki tüm elektrik ile çalı?an cihazların birer elektromanyetik alan kaynağı olduğu unutulmamalıdır. ??te tam bu noktada hayatımızı sarmalayan bu elektromanyetik alanların limitleri var mıdır? Eğer var ise limitleri nelerdir? Bu limitlere uyuluyor mu? gibi çe?itli sorular aklımıza gelmektedir. Diyarbakır ?l Merkezindeki elektromanyetik alan kirliliği hakkında detaylı bilgi edinebilmek için böyle bir çalı?ma yapılmı?tır. Elektromanyetik alan kaynağı olarak yüksek frekanslı elektromanyetik alanlar ile dü?ük frekanslı elektromanyetik alanlar ayrı ayrı incelenmi?tir. Zira elektromanyetik alan limitleri frekansa bağlı olarak deği?mektedir. Ayrıca yüksek frekanslı elektromanyetik alan ölçer cihazı ile dü?ük frekanslı elektromanetik alan ölçer cihazı farklı özelliklere sahiptir. ?çinde Türkiye'nin de bulunduğu ve dünyanın birçok ülkesinin referans kabul ettiği Uluslararası ?yonla?tırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından hazırlanan elektrik alan ve manyetik alan maruziyet limitleri bu çalı?mada kılavuz kabul edilmi?tir . Çalı?mada Drive Test Yöntemi ile elde edilen yüksek frekanslı (100 Khz-3 Ghz) ölçüm sonuçları dijital harita üzerinde görsel olarak renklendirilmi?tir. Ayrıca dü?ük frekanslı (50 Hz) elektromanyetik alan ölçümüde bu çalı?mada yer almaktadır. Diyarbakır ?l Merkezinde yapılan elektromanyetik alan ölçüm sonuçları ICNIRP limitlerine göre kar?ıla?tırılıp detaylı bir ?ekilde değerlendirilmi?tir.
Özet (Çeviri)
Many electronic equipments has entered in our life with development of technology . It should not be forgotten that devices powered by electricity are a source of electromagnetic field. At that point are there any limits of those electromagnetic fields surrounding our life? if yes what are the limits of them? Question comes to mind that are they compliance with those limits? We have made our study based on city center of Diyarbakır to learn detailed information about electromagnetic pollution. Source of electromagnetic field has been investigated individually as high frequency electromagnetic field and low frequency electromagnetic field. Because limits of electromagnetic field depend on frequency. Moreover the devices which measure high frequency electromagnetic field and low frequency electromagnetic field have different properties. In this study electric field and magnetic field exposure limits which prepared by International Commission On Non Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) have been accepted as a guide by many countries of the World as well as Turkey. At the end of this study high frequency (100 Khz-3 Ghz) measurement results obtaining from Drive Test Method have been shown on digital map. Also the measurement of low frequency (50 Hz) electromagnetic field was included in this study. Measurement results of electromagnetic field that taken from city center of Diyarbakır have been compared and evaluated according to the ICNIRP exposure limits.